Aktualności

Nowa tablica pamiątkowa na szańcu majora Hubala w Anielinie.

- 12.11.2021, 16:34 - redakcja

Anielin koło Opoczna to szczególne miejsce dla sympatyków historii oddziału majora Hubala i Jego żołnierzy. To tutaj 30 kwietnia 1940 roku poległ w walce major Henryk Dobrzański, który przeszedł do historii jako legendarny major Hubal. W dniu 12.11.2021 r. na bazaltowym obelisku w szańcu umieszczono nową tablicę pamiątkową upamiętniającą śmierć bohaterskiego majora. Z wnioskiem do IPN Łódź o nową treść tablicy wystąpiło Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”. Pierwotnie tablica miała zostać wymieniona w zeszłym roku w 80. rocznicę śmierci Hubala ale ze względu na panującą epidemię prace zostały przełożone. Całość została sfinansowana ze środków IPN Oddział Łódź.

Pod koniec 1939 roku major Hubal zorganizował swój oddział, który przyjął nazwę Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Działał na terenach okupowanego kraju, zajętego przez wo... [czytaj więcej]

Rocznica pobytu mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala i jego żołnierzy w Zychach

- 24.10.2021, 22:39 - redakcja

W niedzielę 24 października br. w Zychach odbyły się patriotyczne uroczystości upamiętniające rocznicę pobytu mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego żołnierzy w gajówce Jana Barana. 

Wydarzenia jakie mały miejsce w październiku 1939 roku Zychach, na trwałe wpisały się w historię działalności mjr. Hubala i Jego żołnierzy.  Podczas postoju w gajówce Zychy, gajowego Jana Barana, w dniach 24 - 30 października 1939 r. mjr Dobrzański przystąpił do budowy organizacji konspiracyjnej, której nadał nazwę Okręg Bojowy Kielce. Myśl utworzenia Okręgu Bojowego Kielce towarzyszyła mu już od momentu podjęcia decyzji pozostania w kraju i nie przechodzenia za granicę. Swoje pomysły Hubal uzgadniał wraz z kpt. Kalenkiewiczem i por. Karpińskim, którzy również mieli swój wkład w opracowaniu założeń Okręgu Bojowego Kielce. Dokumenty przepisane zostały później ... [czytaj więcej]

Uroczystość odsłonięcia grobowca Marii Dobrzańskiej matki mjr. Hubala w Krakowie

- 12.09.2021, 17:45 - redakcja

W sobotę 11 września na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyła się uroczystość odsłonięcia grobowca Marii hr. Lubienieckiej-Dobrzańskiej matki mjr. Hubala po przeprowadzonych pracach konserwatorskich. Wokół grobu matki majora Dobrzańskiego zebrali się zaproszeni goście, kombatanci, poczty sztandarowe oraz wystawiono wartę honorową. Organizatorami uroczystości było Stowarzyszenie "Hubalowa Rodzina" i Niezależny Światowy Związek Żołnierzy AK Zarząd Główny w Krakowie. Do Krakowa na cmentarz przybył również wnuk majora Hubala Henryk Sobierajski wraz z małżonką Katarzyną oraz Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie dr Maciej Korkuć. Licznie przybyli także członkowie Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” na czele z prezesem Andrzejem Dyszyńskim.

Uroczystość poprowadziła Marta Kostka – vice prezes Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”, kt&... [czytaj więcej]

Konkurs o szablę Hubala w Bogusławicach.

- 23.08.2021, 10:20 - redakcja

W  dniach 20-22.08.2021 r. w Stadzie Ogierów w Bogusławicach zostały rozegrane Ogólnopolskie Zawody w Skokach Przez Przeszkody. W niedzielę 22.08. br w ramach obchodów 100-lecia Stada Ogierów w Bogusławicach został rozegrany główny konkurs Grand Prix o szablę majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” ufundowaną przez Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”.

Zanim jednak rozpoczął się główny konkurs jeździecki, przedstawiciele Stowarzyszenia uhonorowali Prezesa Stada Ogierów, p. Jacka Ostrowskiego i wójta Gminy Tomaszów Maz. medalami Stowarzyszenia „za zasługi w kultywowaniu pamięci o mjr Henryku Dobrzańskim „Hubalu” i Jego żołnierzach Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego”. Płk Maciej Kopycki złożył wyrazy uznania i podziękował w imieniu Stowarzyszenia p. Franciszkowi Szmiglowi, wójtowi Gminy Tomaszów, za podję... [czytaj więcej]

II sztafetowa pielgrzymka biegowa Anielin - Jasna Góra pamięci mjr. Hubala.

- 20.06.2021, 17:24 - redakcja

Wczoraj na Jasną Górę dotarli uczestnicy drugiej edycji pielgrzymki biegowej im. majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala. Pielgrzymka biegowa wyruszyła z Anielina koło Opoczna a jej uczestnicy mieli do pokonania dystans 150 km. Odwołujemy się do wartości patriotycznych, religijnych i wojskowych. Podkreślamy to, że Hubal był żołnierzem, a nie partyzantem - mówi Wojciech Jaskuła, pomysłodawca Sztafetowej Pielgrzymki Biegowej Pamięci majora Hubala.

Przed wyruszeniem na trasę biegacze złożyli kwiaty i znicze przy szańcu majora Hubala w Anielinie w miejscu w którym legendarny major zginął 30 kwietnia 1940 roku. Bieg rozpoczęła olimpijka i wielokrotna mistrzyni Polski - Wanda Panfil. Na pierwszym odcinku z szańca majora Hubala do Bazyliki w Studziannie biegaczom towarzyszyli konno członkowie Stowarzyszenia Hubalczycy 1939-1940, poseł Robert Telus oraz Starosta Opoczyński Marcin Baranowski. Po dotarciu na Jasn... [czytaj więcej]

Konkurs wiedzy o majorze Hubalu - ogłoszenie wyników

- 02.05.2021, 14:31 - redakcja

W kwietniu na naszej stronie mogliście wziąć udział w konkursie wiedzy o majorze Hubalu. Pytaliśmy o to w jakich latach major Dobrzański służył w 2 Pułku Strzelców Konnych. Wszystkie odpowiedzi, które przysłaliście były prawidłowe i było ich naprawdę dużo. Za udział w konkursie bardzo Wam dziękujemy. Szykujemy już kolejne konkursy. Do wygrania tym razem będzie nowy komiks o Hubalu i jego oddziale. Spośród wszystkich uczestników biorących udział w konkursie wylosowaliśmy 3 osoby, które otrzymają od nas nagrody. 

Pytanie konkursowe związane było z hrubieszowskim pułkiem, który w zeszłym roku obchodził setną rocznicę swojego powstania. Dlatego też główną nagrodą jest wyjątkowy katalog muzealiów 2 Pułku Strzelców Konnych w którym zaprezentowano zdjęcia, dokumenty i militaria. Nagrodę ufundowało Muzeum im. ks. Stanisława Stas... [czytaj więcej]

Pamiętamy o Hubalu w 81. rocznicę Jego śmierci

- 01.05.2021, 17:29 - redakcja

W piątek 30 kwietnia w rocznicę śmierci majora Dobrzańskiego przy szańcu majora Hubala w Anielinie koło Opoczna oddano hołd legendarnemu dowódcy Oddziału Wydzielonego WP i Jego żołnierzom. Na miejsce mimo pandemii przybyło wiele osób chcących uczcić pamięć Hubala i Hubalczyków. 

W miejscu, gdzie 81 lat temu zginął major Dobrzański oraz kpr. Antoni Kossowski „Ryś” pojawili się parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, szkół, organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń, kultywujących tradycje Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. 

– Te uroczystości ze względu na epidemie odbywają się w trybie sanitarnym. Nie były wysyłane żadne zaproszenia do oficjalnych delegacji. W tym roku – tak jak na to pozwalają warunki – chcemy uczcić mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego żołnierzy – mówił Marcin ... [czytaj więcej]

81. rocznica śmierci majora Hubala

- 30.04.2021, 05:30 - redakcja

Mija 81 lat od bohaterskiej śmierci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Przeszedł do historii jako bohaterski major, który nie zdjął munduru i nie złożył broni pozostając wierny złożonej przysiędze. Stanął na czele Oddziału Wydzielonego Wojska Polska. Jego oddział miał stanowić realną siłę na wiosnę 1940 roku, kiedy spodziewano się alianckiej ofensywy. Werbował i szkolił ochotników wierząc, że to, co robi ma sens i przyniesie wkrótce wolność dla Polski. Kiedy wiosną 1940 roku stopniały śniegi, Niemcy przystąpili do likwidacji oddziału. „Hubal” wraz z żołnierzami, co raz zmieniali miejsce postoju. Pod koniec kwietnia 1940 roku dotarli d... [czytaj więcej]

Życzenia Wielkanocne od Zarządu Stowarzyszenia Hubalowa Rodzina

- 01.04.2021, 12:37 - redakcja

Święta Wielkiej Nocy to czas przemyśleń nad istotą naszego istnienia. 

To także czas odradzania się życia i odkrywania jego prawdziwej wartości.

Z tej okazji, w imieniu Zarządu Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” składamy wszystkim ... [czytaj więcej]

Rondo im. mjr Henryka DOBRZAŃSKIEGO Hubala w Kolonii Zawada

- 13.02.2021, 19:19 - redakcja

Miniony 2020 rok, z uwagi na przypadającą 80. rocznicę śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego Hubala, Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” ogłosiło „Rokiem Hubala”. W ciągu tego roku, mimo panującej pandemii koronawirusa, stowarzyszenie podjęło się wielu działań, by godnie uczcić rocznicę śmierci tego bohaterskiego żołnierza. Wśród tych działań były m.in.: przeprowadzenie Ogólnopolskiego Konkursu literackiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych noszących imię „Hubala”, udział w odsłonięciu pomnika mjr. Henryka Dobrzańskiego w Dobrej k/Sanoka, nadanie pociągowi POLREGIO relacji Łódź – Opoczno nazwy „Hubalczyk”, otwarcie w Muzeum Regionalnym w Opocznie wystawy pamiątek ze statku MS HUBAL. Bardzo ważnym akcentem upamiętniającym 80. rocznicę śmierci było wydanie przez Pocztę Polską na „Dzień Pamięci o majorze Hubalu” przypadający 30.04.2020 r.... [czytaj więcej]

Boże Narodzenie 2020 - życzenia świąteczne

- 21.12.2020, 22:21 - redakcja

Święta Bożego Narodzenia i nadchodzący Nowy Rok to wyjątkowy czas, pełen radości, rodzinnego ciepła i niepowtarzalnego nastroju.

Z tej okazji, w imieniu Zarządu Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” składamy wszystkim sympatykom naszego Stowarzyszenia najserdeczniejsze życzenia.

Wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych radością i ciepłem rodzinnym, a w Nowym 2021 Roku dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz spełnienia marzeń.

Zarząd Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”

... [czytaj więcej]

Podsumowanie i wręczenie nagród zwycięzcom w ogólnopolskim konkursie literackim.

- 05.10.2020, 09:17 - redakcja

W dniu 2 października w murach opoczyńskiego muzeum nagrodzono zwycięzców ogólnopolskiego konkursu literackiego. Konkurs ogłoszony został przez Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” dla uczniów szkół ponadpodstawowych noszących imię mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Ceremonię wręczenia nagród poprowadziła V-ce prezes Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” Marta Kostka.

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą śmierci  mjr. Dobrzańskiego, Stowarzyszenie Hubalowa Rodzina zaproponowało uczniom szkół ponadpodstawowych noszących imię mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala udział w konkursie literackim. Tematem konkursu były: „Wojenne losy mjr . Henryka Dobrzańskiego Hubala – jako przykład uniwersalnych wartości, postaw i wyborów”.
 
Głównym celem konkursu było uczczenie pamięci H. Dobrzańskiego. J... [czytaj więcej]

Niezwykły pociąg ku czci Hubala i Jego żołnierzy

- 02.10.2020, 22:37 - redakcja

W dniu 2 października na dworcu w Tomaszowie Mazowieckim obyła się uroczystość nadania imienia ”Hubalczyk” pociągowi relacji Łódź-Tomaszów-Opoczno na cześć mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala oraz żołnierzy oddziału wydzielonego. Swój pierwszy kurs pociąg „Hubalczyk” pokonał na trasie z Tomaszowa Maz. do Opoczna, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Inicjatorami wydarzenia była: Spółka POLREGIO, Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”, które w ten sposób chciały uczcić pamięć majora Dobrzańskiego i Jego żołnierzy w roku w którym przypada 80. rocznica śmierci Hubala.

Uroczystość objął patronatem Grzegorz Schrieber – Marszałek Województwa Łódzkiego. Zgromadziła ona wielu gości w tym przede wszystkim młodzież oraz nauczycieli ze szkół noszących imię majora H... [czytaj więcej]

Zaproszenie na widowisko historyczne do Pałacu w Rybokartach 26 września (sobota)

- 11.09.2020, 20:27 - redakcja

Program obchodów upamiętniających 80-tą rocznicę śmierci Majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal", jego żołnierzy oraz leśników wspierających oddział:

26 września  (sobota)
11.00 – 11.30 Przybycie gości w pobliżu Kościoła w Rybokartach. Korowód konny przez wieś.
11.30 – 12.00 Msza Święta w intencji poległych żołnierzy i leśników.
12.00 – 12.25 Uroczyste posadzenie dębu poświęconego Majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu ps. „Hubal".
12.30 – 12.45 Otwarcie uroczystości na terenie pałacu „Ptaszynka" w Rybokartach. Powitanie gości, podniesienie flagi państwowej, hymn.
12.45 – 13.30 Rekonstrukcja wydarzeń historycznych m.in.: komunikat o wybuchu wojny, wjazd ułanów, atak na kolumnę samochodowa , zasadzka i śmierć Majora Hubala.
13.30 – 14.30 Pokaz musztry i ujeżdżania w wykonaniu ... [czytaj więcej]

Uroczystość odsłonięcia pomnika majora Henryka Dobrzańskiego Hubala w Dobrej koło Sanoka

- 17.08.2020, 21:29 - redakcja

W sobotę 15 sierpnia w Dobrej koło Sanoka odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika w hołdzie Majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu “Hubalowi” w 80. rocznicę jego bohaterskiej śmierci. Projekt budowy pomnika i jego uroczyste odsłonięcie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dobra oraz Społeczny Komitet Budowy Pomnika. Warto dodać, że pomnik powstał wyłącznie ze społecznych składek mieszkańców Sanoka i Gminy Sanok oraz krajan z USA i Kanady.

Uroczystość uhonorowania majora Henryka Dobrzyńskiego „Hubala” w rocznicę jego bohaterskiej śmierci odbyła się w dniu Święta Wojska Polskiego, a jej patriotyczny charakter podkreślał bohaterskie zasługi Majora „Hubala”, legionisty, oficera WP, sportowca-olimpijczyka, obrońcy w wojnie obronnej w 1939 roku  a przede wszystkim dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.

Ceremonia odsłonięcia pomnika roz... [czytaj więcej]

Biuletyn Informacyjny nr 2 Stowarzyszenia Hubalowa Rodzina

- 29.07.2020, 16:27 - Andrzej Dyszyński - prezes

Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” zostało wpisane do rejestru sądowego stowarzyszeń z dniem 9.08.2019 r. otrzymując numer KRS 0000798333. Od tego momentu oficjalnie rozpoczęliśmy działalność wg statutu przyjętego na zebraniu założycielskim, które odbyło się dnia 28.04.2019 r. po uroczystościach „Dnia Pamięci o mjr. Hubalu” w Anielinie.
 
Zarząd Stowarzyszenia planował spotkanie wszystkich członków Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” na dzień 25.04.2020 r. po zakończonych uroczystościach „Dnia Pamięci o mjr Hubalu”, przypadających w 80. rocznicę Jego śmierci. Mieliśmy dokonać  podsumowania działalności w pierwszym roku istnienia stowarzyszenia i wyznaczyć zadania i cele na kolejny rok. Z powodu ogłoszonej pandemii koronawirusa zostały odwołane wszystkie masowe zgromadzenia. Odwołano planowane obchody przy szańcu Hubala w Anielinie, co spowodowało, że spotk... [czytaj więcej]