Dzień Pamięci o majorze Hubalu - uroczystości w Anielinie w 83. rocznicę śmierci majora Dobrzańskiego.
- 30.04.2023, 23:51 - redakcjaPrzedstawiciele parlamentu i samorządów, żołnierze, harcerze, uczniowie szkół i okoliczni mieszkańcy w niedzielę 30 kwietnia 2023 wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci o majorze Hubalu. Uroczystości tradycyjnie odbyły się przy szańcu Hubala w Anielinie w gminie Poświętne, w powiecie opoczyńskim.
Uroczystości rozpoczęto od koncertu pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Hubal” z Hrubieszowa. Nie zabrakło także słynnego utworu poświęconego Hubalczykom, czyli „Hubalowej Legendy”.
Następnie odprawiona została polowa Msza Święta, której przewodniczył ks. Stanisław Piekielnik.
– Nie czuję się godny tego, aby opowiedzieć życiorys bohatera z czasów drugiej wojny światowej, ale chciałbym dzisiaj pod nasze rozważanie podjąć jedną cechę, która wydaje mi się szczególnie ważną w jego osobie. To odpowiedzial... [czytaj więcej]
Jest nas już 10 tys!
- 16.04.2023, 15:46 - redakcjaZainteresowanie postacią majora Hubala i Jego oddziału wciąż rośnie. Jest nas już 10 tys! Dziękujemy wszystkim, którzy do nas dołączyli. 30 kwietnia obchodzić będziemy 83. rocznicę Jego bohaterskiej śmierci. Wciąż nierozwiązaną tajemnicą pozostaje miejsce spoczynku ciała majora Henryka Dobrzańskiego Hubala. Pomimo wielu prób odnalezienia grobu Hubala nikomu się to jeszcze nie udało. Wierzymy, że w przyszłości uda się ustalić co Niemcy zrobili z ciałem Hubala i pochować go z należnymi mu honorami.
... [czytaj więcej]Życzenia Wielkanocne 2023
- 06.04.2023, 08:47 - redakcjaSerdeczne życzenia spokojnych świąt Wielkiej Nocy, wiary, nadziei oraz pomyślności w życiu zawodowym oraz prywatnym składa
Redaktor strony
www.majorhubal.pl
Łukasz Ksyta
Harap majora Hubala w Muzeum Regionalnym w Opocznie
- 08.02.2023, 14:20 - redakcjaDo zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie trafił właśnie niezwykły przedmiot, który kiedyś należał do majora Henryka Dobrzańskiego Hubala/ Jest to z pewnością historycznie najcenniejszy lub co najmniej jeden z najcenniejszych eksponatów Muzeum Regionalnego w Opocznie. Oryginalny harap majora Henryka Dobrzańskiego Hubala, bo o nim mowa, trafił do zbiorów muzeum wczoraj (6 lutego) jako dar Pana Marcina Madeja, bezpośredniego spadkobiercy bogatej kolekcji zmarłego w ubiegłym roku Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego płk. Mariana Zacha. Pułkownik praktycznie całe swoje życie poświęcił dokumentowaniu historii Hubala i jego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, zwłaszcza na Ziemi Opoczyńskiej. To właśnie dzięki jego pasji, kilkadziesiąt lat temu udało się harap uratować od zniszczenia. Przez ostatnie dekady ta wyjątkowa pamiątka po majorze Hubalu stanowiła ozdobę kolekcji Mariana Zacha.
... [czytaj więcej]Boże Narodzenie 2022 - życzenia świąteczne
- 23.12.2022, 11:32 - redakcjaZ okazji Świąt Bożego Narodzenia składam Wam najserdeczniejsze życzenia. Życzę, by te święta były magiczne, wypełnione radością i miłością, niosącą spokój i odpoczynek. Niech będą czasem wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju oraz błogosławieństwa Bożego.
Niech radość i szczęście towarzyszy Wam przez cały Nowy 2023 Rok. Życzę by był to Rok szczęśliwy w osobiste doznania, spełnił zamierzenia i dążenia zawodowe oraz by przyniósł wiele satysfakcji z własnych dokonań. Niech nie zabraknie Wam sił w dążeniu do spełnienia marzeń i wyznaczonych celów.
Redaktor strony
www.majorhubal.pl
Łukasz Ksyta
Poszukiwania grobu majora Hubala
- 19.08.2022, 08:17 - Łukasz KsytaOd śmierci majora Henryka Dobrzańskiego minęło już ponad osiemdziesiąt lat. Mimo upływu czasu jego postać wzbudza ciągłe zainteresowanie, a działalność jego oddziału budzi emocje i wywołuje spory. Największą tajemnicą, do dziś nieodkrytą, pozostaje miejsce spoczynku ciała majora. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele hipotez i teorii na ten temat. Żadna z nich nie przyniosła jednak odpowiedzi na pytanie: gdzie leży Hubal?
Po zabiciu majora Dobrzańskiego Niemcy byli dumni, że w końcu udało im się pokonać „Der Schimmelmajor”. Wystawili jego ciało na widok publiczny, o czym może świadczyć relacja, którą przytacza były Hubalczyk Zbigniew Wroniszewski: „Zofia Matuszczakówna z siostrą, wiedzione chęcią uczestniczenia w pogrzebie, znalazły się obok cmentarza koło koszar. Na skłonie przydrożnego rowu, na wprost bramy cmentarnej, leżały na chłopskiej baranicy zwłoki mężczyzny z brod... [czytaj więcej]
Relacja Józefa Słonia żołnierza oddziału mjr. Hubala spisana 6 IV 1940 r. przez ks. Walentego Ślusarczyka
- 18.08.2022, 18:39 - Łukasz KsytaW dniu 30 III 1940 r. we wsi Hucisko na terenie gminy Borkowice doszło do bitwy oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala z oddziałami wojsk niemieckich. Przebieg walk był następujący: w godzinach rannych oddziały wojsk niemieckich, które ubiegłego dnia tzn. 29 w piątek przyjechały w liczbie 2-kompanii do Chlewisk i w nocy z piątku na sobotę obstawiły placówkami wieś Skłoby i tamtejszą leśniczówkę, w godzinach rannych dnia 30 wyruszyły w kierunku Huciska. W pierwszej chwili wydawało się, iż oddział wojska polskiego zostanie zaskoczony, ponieważ niemieckie oddziały bez przeszkody dotarły do Huciska i dopiero w odległości 150-200 metrów od wioski zostały zauważone przez patrol oddziału wojska polskiego mjr. Hubala. Natychmiast po zaalarmowaniu przez patrol oddział wojska polskiego stanął do boju zajmując stanowiska na łąkach wsi Huciska porosłych krzakami w kierunku lasu. Natomiast pozycja oddziałów nie... [czytaj więcej]
Hubalczycy w Rzeczycy
- 18.08.2022, 17:58 - Łukasz KsytaWspomnienia Janusza Szweycera (1918 – 2006), bratanka Michała Szweycera (1882 – 1967) – ostatniego właściciela dworu w Rzeczycy.
Podczas wojny w styczniu i w lutym 1940 r. miałem trzykrotne spotkanie z Hubalczykami - we dworze w Rzeczycy.
Pierwsze spotkanie miało miejsce w połowie stycznia 1940 r.Któregoś dnia wieczorem, ktoś głośno dobija się do drzwi frontowych. Na pytanie Stryja: „kto tam?”, ktoś zza drzwi odpowiada: "wojsko polskie". Stryj otwiera drzwi, trzech wojskowych w mundurach wojska polskiego, uzbrojonych z granatami za pasami - wchodzi do dworu. Najstarszy rangą porucznik – przedstawia się, szybko okazuje się, że ze Stryjem mają wspólnych znajomych, więc naprężona atmosfera szybko zmienia się w atmosferę radości i gościnności. Prócz porucznika są jeszcze dwaj podoficerowie: Józef i Roman. Stryj zaprasza do sto... [czytaj więcej]
Odsłonięcie pomnika upamiętniającego postać Hubala w Gorzkowie koło Kazimierzy Wielkiej
- 16.06.2022, 16:42 - redakcjaW związku z przypadającą w tym roku 125. rocznicą urodzin mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, w Gorzkowie koło Kazimierzy Wielkiej został odsłonięty pomnik upamiętniający postać tego bohaterskiego oficera. Inicjatorem budowy pomnika był proboszcz parafii św. Małgorzaty w Gorzkowie, ksiądz dziekan Sławomir Sarek. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło w minioną niedzielę 12 czerwca 2022 r.
Pomnik majora „Hubala” został zlokalizowany na gorzkowskim cmentarzu, wśród pomników upamiętniających bohaterów walk o wolność i niezawisłość naszej Ojczyzny tworzących tzw. „Skwer Pamięci”. Pomnik zaprojektował kazimierski artysta rzeźbiarz – Lucjan Garbacz. Składa się on z postumentu wykonanego z piaskowca w kształcie stołu a na nim znajdują się rzeźby wykonane z pińczowskiego kamienia wapiennego, przedstawiające dłoń majora oraz wojskową czapkę z orłe... [czytaj więcej]
Konkurs o szablę majora Hubala w Stadzie Ogierów w Bogusławicach koło Wolborza
- 03.05.2022, 16:26 - redakcjaW dniach 28.04-01.05.br. w Stadzie Ogierów w Bogusławicach koło Wolborza zostały rozegrane Międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody. Skoki przez przeszkody to najpopularniejsza i wzbudzająca największe zainteresowanie wśród widzów dyscyplina jeździecka. Celem tych zawodów był sprawdzian umiejętności jeźdźców w zmaganiach z najlepszymi i uznawanymi na świecie zawodnikami reprezentantami kadry narodowej.
Międzynarodowa ranga zawodów przyciągnęła do Bogusławic bardzo liczną publiczność co przyczynia się do olbrzymiej promocji jeździectwa. Zawody rozpoczęły się 28.04.br. od przeglądu koni. Następnego dnia od wczesnych godzin porannych rozgrywane były konkursy w randze CSI1* CS12* oraz CSIYH1*, które miały za zadanie wyłonić zawodników do niedzielnych konkursów finałowych w tym GRAND PRIX. Na starcie stanęło ponad 120 jeźdźców z Polski, Niem... [czytaj więcej]
Dzień Pamięci o majorze Hubalu - uroczystości w Anielinie w 82. rocznicę śmierci majora Dobrzańskiego.
- 30.04.2022, 19:17 - redakcja30 kwietnia 2022 r. przy szańcu mjr Hubala w Anielinie odbyły się oficjalne uroczystości „Dnia Pamięci o mjr Hubalu” przypadające w 82. rocznicę Jego śmierci. Uroczystości zostały zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Opocznie, Gminę Poświętne, PGL Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Opoczno, Stowarzyszenie Ułanów im. OWWP mjr. Hubala i Stowarzyszenie Hubalczycy 1939 – 1940. Patronat honorowy objął Prezydenta RP - Andrzeja Duda.
Uroczystości rozpoczęły się od przekazania przez Starostę Opoczyńskiego, Marcina Baranowskiego smutnej informacji o śmierci płk. Mariana Zacha, człowieka wielce zasłużonego dla środowiska Hubalczyków, współtwórcy Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego oraz jego honorowego prezesa. Płk Marian Zach pełnił przez wiele lat funkcję społecznego opiekuna szańca mjr Hubala, był również jednym z tych, któ... [czytaj więcej]
Zaproszenie Dzień Pamięci o Majorze Hubalu 30.04.2022
- 28.04.2022, 10:18 - redakcjaZapraszamy na Obchody Dnia Pamięci o Majorze Hubalu.
Dla uczczenia pamięci o majorze Henryku Dobrzańskim – Hubalu i jego żołnierzach Powiat Opoczyński, Gmina Poświętne, PGL Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Opoczno, Stowarzyszenie Ułanów im. OWWP mjr. Hubala i Stowarzyszenie Hubalczycy 1939 - 1940 organizują 30 kwietnia 2022 roku obchody Dnia Pamięci o Majorze Hubalu. Prezydent RP Andrzej Duda objął obchody Narodowym Patronatem w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Patronat medialny sprawują: Radio Plus Radom i portal Mazopolska.pl. Uroczystości przeprowadzone zostaną przy Szańcu Hubala w Anielinie, a rozpocznie je o godz. 11.45 koncert w wykonaniu Zespołu Wojskowego działającego przy 2 Pułku Rozpoznawczym w Hrubieszowie. Następnie o godz. 12.00 zostanie odprawiona polowa msza święta. Po mszy wygłoszone zostaną przemówienia okolicznościowe, odczytany zostani... [czytaj więcej]
Wystawa o majorze Hubalu w Muzeum Regionalnym w Opocznie
- 07.04.2022, 07:02 - redakcja2 kwietnia br., punktualnie o godzinie 12.00 w jednej z sal kazimierzowskiego zamku w Opocznie gdzie mieści się Muzeum Regionalne, została otwarta wystawa „Hubal – Henryk Dobrzański 1897-1940”. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem „H. R.” i zakończeniu jej prezentacji w Warszawie trafiła do Opoczna. Ponieważ jest to wystawa planszowa i w założeniach ma „podróżować” po muzeach, salach wystawowych a nawet szkołach w całej Polsce, nie wyobrażałem sobie by w pierwszej kolejności wystawa ta nie była prezentowana w Opocznie – powiedział Prezes Stowarzyszenia „H. R.. Opoczno i ziemia opoczyńska są nierozerwalnie związane z mjr Henrykiem Dobrzańskim „Hubalem” i jego Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego stąd też wystawa w pierwszej kolejności trafiła właśnie do opoczyńskiego muzeum. Wpisuje... [czytaj więcej]
Zaproszenie na wystawę do Muzeum Niepodległości w Warszawie
- 02.03.2022, 22:59 - redakcjaWystawa: Hubal. Henryk Dobrzański 1897–1940
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na inaugurację Roku majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” na Mazowszu ustanowionego uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego, która odbędzie się 6 marca 2022 roku, o godz. 15.00, w siedzibie głównej Muzeum, Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów.
Henryk Dobrzański, herbu Leliwa, ps. „Hubal” (1897–1940) – to jedna z najbardziej legendarnych postaci polskiej historii. Żołnierz II Brygady Legionów w czasie I wojny światowej, oficer Wojska Polskiego po 1918 roku, czynny w sporcie jeździeckim, uczestnik licznych zawodów hippicznych, reprezentant Polski na Olimpiadzie w Amsterdamie (1928 r.)
W roku 1939, po kapitulacji armii polskiej, nie złożył broni i kontynuował walkę, tworząc Oddział Wydzielony Wojska Polski... [czytaj więcej]
Major Henryk Dobrzański Hubal patronem Mazowsza w 125. rocznicę Jego urodzin
- 12.01.2022, 12:34 - redakcjaW grudniu 2021 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę by Patronem Mazowsza w 2022 r. został mjr Henryk Dobrzański „Hubal”. Wybór Patrona, jest od kilku lat realizowany przez samorządowców Mazowsza na podstawie wniosków składanych do Urzędu Marszałkowskiego przez organizacje społeczne. Taki wniosek w ubiegłym roku złożyło Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” do Marszałka Województwa Mazowieckiego, p. Adama Struzika, tak by w 125. rocznicę urodzin mjr. Henryka Dobrzańskiego, został on wybrany Patronem Mazowsza.
Działalność mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w czasie II wojny światowej dla przeciętnego znawcy Jego biografii kojarzona jest przede wszystkim z Ziemią Kielecką. Jedynie miejscowość Krubki położona nieopodal Warszawy, jest typowym miejscem związanym z Mazowszem. Jak się jednak okazuje, w obecnych granicach województwa ... [czytaj więcej]
Najnowsza publikacja "Krubki. Mjr Hubal - munduru nie zdejmę, broni nie złożę..."
- 16.12.2021, 21:43 - redakcjaUkazała się najnowsza publikacja „Krubki. Mjr Hubal – munduru nie zdejmę, broni nie złożę…”. Opisuje ona, niezwykle burzliwy okres wybuchu II wojny światowej, tworzenie i działalność 110 Pułku Ułanów, w którym major Dobrzański pełnił funkcję zastępcy dowódcy pułku. Zawiera najnowsze ustalenia dotyczące trasy marszu 110 Pułku w czasie w kampanii polskiej, aż do jego rozwiązania. Autorzy wspólnie z wnukiem majora Hubala – Henrykiem Sobierajskim (wstęp) oraz prof. Witoldem Modzelewskim opisują niezwykłe miejsce, czyli dwór w którym zatrzymał się major Dobrzański idąc na odsiecz stolicy we wrześniu 1939 roku. Co roku w tym miejscu odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia.
„Dla naszej rodziny Krubki to miejsce szczególne – szczególne, bo bardzo silnie związane z naszym przodkiem, majorem Henrykiem Dobrzańskim, czy... [czytaj więcej]