72. rocznica śmierci majora Hubala - Anielin - 20 kwiecień 2012

20 kwietnia br., uczniowie szkół noszących imię majora Henryka Dobrzańskiego - Hubala, Hubalczyków i Żołnierzy AK oraz Leśnicy, Strzelcy, Harcerze i Kombatanci uroczystą Mszą Świętą i Apelem Poległych oddali hołd bohaterskiemu dowódcy majorowi Hubalowi i jego żołnierzom. W tym roku, ze względu na przygotowania do matur i egzaminów gimnazjalnych, uroczystość przy szańcu odbyła się o wiele wcześniej niż zwykle, bo już w piątek – 20 kwietnia. 

Na placu przed szańcem ustawiły się poczty sztandarowe RDLP w Łodzi, Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło Szydłowiec oraz szkół noszących imię majora Hubala i Hubalczyków ze Starachowic, Przydworzyc, Ruskiego Brodu, Sokółki, Radomia i Bychawy. Stałym uczestnikiem wszystkich hubalowych uroczystości jest szkoła w Bożem, która nosi imię „Żołnierzy Armii Krajowej”. Wśród uczestników uroczystości należy jeszcze wymienić Opoczyńską Drużynę Starszoharcerską im. majora Hubala. Po raz pierwszy przy szańcu stawili się strzelcy Związku Strzeleckiego Oddział Szydłowiec. 

Uroczystość rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez kapelana leśników, ks. Marka Indrzejczyka. Rozpoczynając homilię ks. kapelan powiedział:Cieszy mnie, że na uroczystości widzę coraz więcej młodzieży. To najlepszy znak, że pamięć o naszych bohaterach przekazywana jest następnym pokoleniom. Że pamięć o nich nie zaginie. 
Ks. Indrzejczyk podkreślił, jak wielkie znaczenie ma w dzisiejszych czasach pielęgnowanie pamięci o obrońcach naszej niepodległości. Sięgnął do wspomnień, przytaczając przykład swojej nauczycielki, która od każdego z uczniów wymagała znajomości wiersza o obrońcach Westerplatte, żołnierzach, którzy nie mając nadziei, do ostatniego naboju bronili powierzoną im placówkę. Nie splamili honoru polskiego żołnierza. 

W tym roku nasza „hubalowa rodzina” powiększyła się – powiedziała Beata Mroczkowska, dyrektor „radomskiego Hubala”. Dołączyli do nas strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Szydłowiec, którzy w listopadzie zeszłego roku przyjęli imię naszego patrona. To właśnie oni, po zakończeniu mszy świętej poprowadzili „Apel pamięci Hubalczyków”. 

Na zakończenie uroczystości złożono przy pomniku wieńce i zapalono znicze. Wartę honorową wystawili strzelcy. Jak co roku, organizatorami uroczystości był Zespół Szkół Zawodowych im. majora Hubala w Radomiu i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi. 

Zakończyła się uroczystość, ale nie był to jednak jeszcze koniec spotkania „hubalowej rodziny”. Ze względu na to, że na uroczystość przyjeżdżają uczniowie z odległych stron, nie chcieliśmy, żeby nasze spotkanie zakończyło się tak jak zwykle, po złożeniu kwiatów. Postanowiliśmy, że pobędziemy z naszą „rodziną” trochę dłużej. Z zagajnika pod Anielinem, uczestnicy uroczystości pojechali do Spały, gdzie mieli możliwość zwiedzić „Dom pamięci leśników i drzewiarzy” oraz kaplicę prezydencką. Potem udano się do bunkrów w Konewce, a następnie do Ośrodka Hodowli Żubra w Smardzewicach. Na zakończenie tak bogatego we wrażenia dnia czekał na wszystkich poczęstunek w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Nagórzyce” w Szwolszewicach Małych koło Tomaszowa Mazowieckiego. Jakie atrakcje czekają na uczniów w przyszłym roku? Tego dowiemy się już za rok.