Pamiętamy o majorze Hubalu - Zaproszenie

W ramach obchodów 72. rocznicy śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” Muzeum Regionalne w Opocznie wraz z redakcją strony www.majorhubal.pl zapraszają do udziału w spotkaniu, podczas którego przywołamy postać Majora, Jego bohaterskie czyny w walce z hitlerowskim najeźdźcą, aż do jego śmierci w zagajniku pod Anielinem. 

Spotkanie odbędzie się 30 kwietnia 2012 roku w siedzibie Muzeum Regionalnego w Opocznie przy Placu Zamkowy 1. Początek o godz. 14.00.
 

W trakcie uroczystości uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać nieznanej, odnalezionej w archiwum, audycji Radia Wolna Europa z 1973 roku pt. „Ostatni z Kmiciców. Major Hubal jakiego znaliśmy”. Audycja, w której wspomnieniami o majorze Dobrzańskim dzielą się m.in. Kazimierz Papee i gen. Klemens Rudnicki, będzie zilustrowana pokazem fotografii. 

W ramach spotkania będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Do zbiorów muzeum zostanie przekazany bardzo cenny, oryginalny dokument - "Komunikat o śmierci majora Hubala". Dokument ten został napisany przez żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala w 1940 r. zaraz po śmierci dowódcy i rozprowadzony wśród ludności ziemi kieleckiej i opoczyńskiej. Wzbogaci on zbiory muzeum i na stałe wejdzie do ekspozycji poświęconej Hubalowi i jego oddziałowi. 

Na spotkaniu zaprezentowana zostanie również najnowsza publikacja pt. „Opoczno i jego związki z oddziałem majora Hubala” wydanej staraniem Muzeum Regionalnego w Opocznie i redakcji strony www.majorhubal.pl. 

Honorowym gościem spotkania będzie córka majora Hubala – p. Krystyna Dobrzańska-Sobierajska. 

Wszystkich chętnych do udziału serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny. 

Program uroczystości: 

14.00 Powitanie przybyłych gości. 
14.10 Prezentacja audycji Radia Wolna Europa pt. „Ostatni z Kmiciców. Major Hubal jakiego znaliśmy”. 
15.00 Oficjalne przekazanie do zbiorów muzeum „Komunikatu o śmierci majora Hubala”. 
15.20 Prezentacja publikacji pt. „Opoczno i jego związki z oddziałem majora Hubala”. 
15.40 Część artystyczna w wykonaniu młodzieży szkolnej z Kraśnicy.