Romuald Rodziewicz „Roman” ­odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W ambasadzie RP w Londynie w poniedziałek 6 kwietnia br. wręczono kpt. Romualdowi Rodziewiczowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 1 lipca 2008 roku (M.P. z dnia 31 grudnia 2008 r.). W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczyła ambasador Barbara Tuge-Erecińska. 

Romuald Rodziewicz, w OWWP pełniący do ostatniej chwili funkcję oficera do „zadań specjalnych”, jest najstarszym z sześciu ostatnich żołnierzy majora Hubala. 18 styczniu br. ukończył 96 lat. W 2003 roku odznaczony został Orderem Polonia Restituta (M.P. z dnia 22 maja 2003 r.). 4 grudnia 2008 r. płk Krzysztof Bugajewski i ppłk Jacek Adamski z Ataszatu Obrony przy Ambasadzie RP w Londynie, złożyli wizytę Romualdowi Rodziewiczowi. Podczas spotkania wręczono mu akt mianowania na stopień wojskowy kapitana oraz tablicę z wyhaftowanymi orłami wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. 

Na podstawie, między innymi, opowieści Romualda Rodziewicza Melchior Wańkowicz napisał we Włoszech książkę pt. „Hubalczycy". Opowieść o życiu Rodziewicza stała się również kanwą napisanej przez Aleksandrę Ziółkowską-Boehm książki „Z miejsca na miejsce. W cieniu legendy Hubala". 

Autor zdjęcia - Katarzyna Kopacz.