100-tny jubileusz urodzin Romualda Rodziewicza

18 stycznia 2013 roku swoje 100-tne urodziny obchodził jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala, Romuald Rodziewicz „Roman”. Jest on obecnie rezydentem Domu Opieki „Jasna Góra” w Hudersfield, w hrabstwie West Yorkshire (Wielka Brytania), którego kapelanem jest Ks. Jan Wojczyński TChr. 

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną w intencji jubilata, celebrowaną przez założyciela ośrodka Jasna Góra, a obecnie kapelana domu ks. Jana Wojczyńskiego TChr. Celebrans przypomniał wydarzenie z obozu koncentracyjnego Buchenwald, kiedy Roman stanął w obronie swojego medalika otrzymanego na początku wojny od swojej siostry Zofii. Powiedział, że Roman był nie tylko bohaterem na polu walki w obronie Ojczyzny, ale również bohaterem wiary. Z naszym dziękczynieniem Panu Bogu za długie i bohaterskie życie pana Romana łączyliśmy nasze życzenia wszystkiego najlepszego śpiewane zaraz po mszy świętej w naszej kaplicy - powiedział Ks. Jan Wojczyński TChr. 

W uroczystości urodzinowej uczestniczyli córka Helena z mężem z dalekiej Australii i syn Leon z żoną ze Stanów Zjednoczonych. Była również kuzynka Ewa i bliska przyjaciółka jego rodziny Hania z Polski. Ambasadę polską w Manchesterze reprezentował Konsul Generalny RP Łukasz Lutostański. Wśród listów gratulacyjnych odczytanych w trakcie spotkania znalazły się życzenia od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w którym czytamy: Pańska biografia – życiowa postawa oraz udział w walce o niepodległą Polskę – jest dzisiaj uosobieniem naszej zbiorowej pamięci o bohaterach, którzy walczyli w dramatycznych, niedających nadziei warunkach, pokazując, że jednak nigdy nie należy tracić wiary w zwycięstwo. Do listu gratulacyjnego była dołączona plakietka do postawienia na biurko z orłem i słowami: Z wyrazami szacunku i uznania. Bronisław Komorowski. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje listy przesłali również: córka majora Hubala Krystyna Dobrzańska-Sobierajska a także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Społeczne „Misja Pojednania”. Zacny jubilat został odznaczony medalem „Pro Memoria” za „bohaterską postawę żołnierską w walkach frontowych i w działalności konspiracyjnej”. 

Pan Roman otrzymał piękne kwiaty i szampan z serdecznymi życzeniami z U.S.A od autorki książki „ Z miejsca na miejsce. W cieniu legendy Hubala” Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm. To Roman jest bohaterem tej opowieści, wydanej trzydzieści lat temu. Jego ciekawa historia życia została rozszerzona do chwili obecnej w najnowszej książce tej autorki wydanej w ubiegłym roku w wydawnictwie Iskry pt. „ Lepszy dzień nie przyszedł już”. Jubilat otrzymał również egzemplarz nowej książki wydawnictwa „Rytm” autorstwa H. Sobierajskiego i A. Dyszyńskiego pt. „Hubal major Henryk Dobrzański 1897-1940”. 

Romuald Rodziewicz „najwierniejszy z wiernych” i najbardziej oddany Majorowi Hubalowi żołnierz, przeszedł z nim cały szlak bojowy Oddziału, od Puszczy Augustowskiej aż do Anielina, gdzie 30 kwietnia 1940 r. bohaterska śmierć mjr Henryka Dobrzańskiego zakończyła epopeję Hubalczyków. Gdy zakończyła się wojna, jako żołnierz II Korpusu Polskiego został przeniesiony do Anglii gdzie został zdemobilizowany i na stałe osiadł w tym kraju. Rozpoczął pracę zawodową, założył rodzinę a także przez długie lata opiekował się Polskim Ośrodkiem Harcerskim w Fenton. Mimo, że mieszka w Anglii, nigdy nie utracił kontaktu z Ojczyzną. Czynnie działał w Klubie Hubalczyków skupiających żołnierzy OWWP, prawie każdego roku odwiedzał Polskę, spotykając się z młodzieżą szkół noszących imię Majora a przede wszystkim biorąc udział w rocznicowych uroczystościach przy szańcu w Anielinie, gdzie swoja obecnością i opowieściami dawał świadectwo walki i bohaterstwa swojego Dowódcy. W ostatnich latach (kiedy nie pozwalało już zdrowie), wizyty w Polsce były coraz rzadsze aż w końcu zmuszony został osiąść na stałe w Huddersfield w polskim Domu Opieki „Jasna Góra”. 

Redakcja strony składa serdeczne podziękowania Ks. Janowi Wojczyńskiemu TChr oraz siostrze Sergii za przekazane informacje oraz zdjęcia.

Więcej informacji o Romualdzie Rodziewiczu ps. „Roman” kliknij tutaj.

Więcej o Domu Opieki „Jasna Góra” w Huddersfield kliknij tutaj.