Zaproszenie do Janowa koło Kolna

6 października br. zapisze się w historii Janowa jako dzień w którym społeczeństwo ziemi kolneńskiej oddało hołd szczególnym żołnierzom Wojska Polskiego walczącym w roku 1939 r. To właśnie w Janowie ułani ze 110. Zapasowego Pułku Ułanów otrzymali wiadomość, że 28 września skapitulowała Warszawa, której szli z pomocą. Wówczas dowódca, podpułkownik Jerzy Dąbrowski, zadecydował o rozwiązaniu pułku. W efekcie żołnierze, zostali podzieleni na trzy oddziały. Jeden z nich pod dowództwem ppłk Dąbrowskiego „Łupaszki” ruszył na Litwę, drugi na czele z majorem Dobrzańskim późniejszym „Hubalem” w Góry Świętokrzyskie oraz trzeci, który udał się w stronę Węgier a któremu przewodził rotmistrz Biliński. 

Całość uroczystości rozpoczęła polowa Msza św. której przewodniczył proboszcz parafii Łosewo ks. Andrzej Stypułkowski. Po Mszy św. rodziny oficerów między innymi córka ppłk Dąbrowskiego Pani Halina Harmułowicz, wnuczka rot. Bilińskiego, przedstawiciele lokalnych władz oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci pod pomnikiem w Janowie. 

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali na plac przy Szkole Podstawowej w Janowie gdzie miała miejsce inscenizacja historyczna, jak też zostały rozegrane zawody kawaleryjskie o szablę majora „Hubala”, podpułkownika „Łupaszki” i rotmistrza Witolda Bilińskiego. W szranki stanęli kawalerzyści z Kobyłki, Siemiatycz, Białej Piskiej, Grabowa, Ostrołęki, Zaręb Kościelnych i Kolna. 

Najlepszy okazał się Mateusz Nienałtowski z Zaręb Kościelnych drugie miejsce zajął Artur Przestrzelski z Kolna, miejsce na podium przypadło również Emilowi Bogdańskiemu z Siemiatycz. 

Źródło: http://www.powiatkolno.pl