Reżyser filmu „Hubal” - Bohdan Poręba nie żyje!

Dziś przed godziną 19-stą w Warszawie zmarł Bohdan Poręba, polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, polityk i publicysta. Miał 80 lat. 

W jego dorobku wybitnych dzieł można wyliczyć filmy: „Hubal”, „Polonia Restituta”, „Katastrofa w Gibraltarze”. Za film „Hubal”, gdzie główną rolę zagrał Ryszard Filipski otrzymał wiele nagród i wyróżnień środowiska filmowego. Jako publicysta swoje prace publikował m.in. w „Myśli Polskiej”, „Naszym Dzienniku”, „Tygodniku Ojczyzna” oraz „Nowej Myśli Polskiej”. 

W latach 1986-1989 kierował Teatrem Dramatycznym w Gdyni. Od 1987 do 1989 pełnił funkcję członka Komitetu Kinematografii. W latach 90. krótko prowadził działalność gospodarczą, następnie przeszedł na emeryturę. 

Uhonorowano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Za Zasługi dla Warszawy” i „Zasłużony Działacz Kultury”. W 1978 został odznaczony medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a w 1983 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. 

Pogrzeb odbędzie się w piątek 07.02.2014 roku w Katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze o godzinie 12:00 (ulica Floriańska róg alei Solidarności na przeciw Ogrodu Zoologicznego). Następnie kondukt żałobny przejdzie na cmentarz Północny (tzw. Wólka Węglowa) o godzinie 14:00, brama północna. 

Dojazd autobusem 110 z pętli przy stacji metra Marymont oraz autobusem 409 z Centrum Handlowego Arkadia.