Łukasz Ksyta „Major Hubal – historia prawdziwa” wyd. Iskry 2014

Najnowsza książka o majorze Henryku Dobrzańskim pt. „Major Hubal – historia prawdziwa” trafiła do sprzedaży. 

Hubal ¬– czyli major Henryk Dobrzański – to postać na pozór znana: ostatni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z zachodu. Olimpijczyk – był świetnym jeźdźcem, wielkim znawcą koni. Z temperamentu zagończyk i indywidualista. Jego postawa do dziś wywołuje spory. Wiele sądów i opinii, nierzadko diametralnie różnych, wypowiadali o nim historycy i publicyści, poczynając od samego Melchiora Wańkowicza. Narosła przez lata legenda przesłaniała życie Hubala. 

Monografia Henryka Dobrzańskiego – Hubala – ukazuje go nie tylko jako gorącego patriotę, odważnego żołnierza i świetnego organizatora walki partyzanckiej, ale także jako znakomitego sportowca, olimpijczyka, żyjącego pełnią emocji oficera, męża i ojca rodziny. Praca oparta na publikacjach, dokumentach, niedrukowanych opowieściach i relacjach podwładnych oraz bliskich majora Hubala, przedstawia go jako człowieka pełnego fantazji, odwagi i oddania. Ważną częścią książki są opisy poszukiwań grobu majora Dobrzańskiego po roku 1945, a także losy jego żołnierzy i współpracowników po likwidacji Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. 

Do szczegółowego opisania życia Henryka Dobrzańskiego autor wykorzystał nie tylko bogatą literaturę przedmiotu, ale też docierając do wielu nieznanych wcześniej dokumentów. Książka ukazuje życie bohaterskiego oficera od dzieciństwa, poprzez pierwszą wojnę światową i międzywojenne dwudziestolecie aż po śmierć na polu walki, rekonstruuje dzieje dowodzonego przez niego oddziału i losy jego żołnierzy. Pokazuje wiele nowych faktów, nie stroniąc od tematów trudnych. Hubal jawi się na jej kartach nie jako pomnikowy ideał, lecz człowiek z krwi i kości. 

Wszystkie osoby zachęcamy do zakupu książki „Major Hubal – historia prawdziwa”. Odnajdziemy w niej wiele niepublikowanych dotąd zdjęć i dokumentów. W swojej publikacji autor przedstawia wiele nieznanych szczegółów z życia majora Hubala i działalności jego oddziału. Z książki dowiemy się również o wszystkich hipotezach na temat miejsca pochówku ciała majora Hubala i poszukiwaniach jego grobu na przestrzeni lat. 

Osoby zainteresowane nabyciem książki proszone są o kontakt pod adresem majorhubal@op.pl (w tytule wiadomości należy dopisać „Książka"). Na życzenie możliwy autograf autora i dedykacja.

Aby przeczytać fragment książki kliknij tutaj.

Nabycie książki możliwe będzie również w Anielinie 30 kwietnia 2014 r. w trakcie obchodów Dnia Pamięci o Majorze Hubalu.
 


SPIS RZECZY 

WSTĘP 

ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ HENRYKA DOBRZAŃSKIEGO W OKRESIE 1897-1939
 

Dzieciństwo i lata młodzieńcze 
Służba w Legionach 
Kariera w Wojsku Polskim 
Osiągnięcia sportowe 

POWSTANIE I DZIAŁALNOŚĆ ODDZIAŁU WYDZIELONEGO WOJSKA POLSKIEGO 

Utworzenie 110. Pułku ułanów i trasa jego marszu 
Formowanie oddziału i jego przemarsz w rejon Warszawy 
Marsz do lasów włoszczowskich 
Powstanie Okręgu Bojowego Kielce 
Rozbudowa Oddziału Wydzielonego 
Działalność oddziału majora Hubala w świetle dziennika bojowego 
Zbrodnie hitlerowskie na ludności polskiej w rejonie działań oddziału 
Śmierć Hubala i dalsze losy oddziału 

ZAKOŃCZENIE 

ANEKSY
 

Poszukiwania grobu majora Hubala 
Hubalczycy w Rzeczycy 
Hubalczycy w Oświęcimiu 
Związki oddziału mjr. Hubala z Opocznem. Bar Polski – punkt kontaktowy 
Relacja Józefa Słonia 

Przypisy 
Bibliografia 
Indeks osób 
Indeks nazw geograficznych