75. rocznica pobytu w Krubkach mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala

W niedzielę 28 września br. w majątku Państwa Modzelewskich w Krubkach Górkach odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę pobytu majora Henryka Dobrzańskiego Hubala. Tegoroczną uroczystość zaszczycił swoją obecnością wnuk mjr. H. Dobrzańskiego Henryk Sobierajski z małżonką. 

Dziedziczka nie spodziewała się wojska, ułanów. Gdy przyjechali a była noc, stróże, którzy pilnowali domu, dali jej znać. Trzej oficerowie podeszli do dworu, dziedziczka rozmawiała z nimi przez okno. Po chwili zostali zaproszeni do dworu. Arkuszewska zawiadomiła mego ojca, że są żołnierze polscy. Kazała rozbroić konie i puścić na pola. Żeby ludzie nie zorientowali się, że tu są wojskowe konie. (...) Tymczasem polscy żołnierze rozlokowali się wokół dworu, nie wychodzili na teren wsi, nie przekraczali bramy parku Arkuszewskiej. Napoili konie w sadzawkach, rozłożyli się pod drzewami. Oficerów pani Arkuszewska zaprosiła do siebie, do dworu, tam zjedli kolację. Rano zaczęli przygotowania do odjazdu – tak wydarzenia, które rozegrały się w Krubkach 75 lat temu, wspominali naoczni świadkowie. 

Zofia Julia Arkuszewska (1895 – 1978) była córką Stanisława Arkuszewskiego i Heleny z Bobrowskich. Po śmierci ojca majątkiem opiekowała się jej starsza siostra Wanda. Po wojnie 1920 roku Zofia przejęła w całości Krubki, gdyż jej siostra wyszła za mąż i osiadła w Starej Wsi k. Radzynia Podlaskiego. 

Obchody rozpoczęły się od Mszy św. polowej, którą celebrował ks. proboszcz Bronisław Janiszewski z Parafii Pustelnik, z udziałem Orkiestry Wojskowej z Siedlec. 

Organizatorem uroczystości byli Starosta Wołomiński Piotr Uściński, Wójt Gminy Poświętne Jan Cymerman oraz prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się między innymi: Starosta Piotr Uściński, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Radosław Rybicki, Wójt Gminy Poświętne Jan Cymerman, prof. dr. hab. Witold Modzelewski, Radni Gminy Poświętne, Radni Powiatu Wołomińskiego, Stowarzyszenie I Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki pod dowództwem rotmistrza Andrzeja Michalika, kampania honorowa z Pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej pod dowództwem porucznika Krzysztofa Świadka, Kluby Motocyklowe „Radwany Czasu” z Wołomina, „Rajd Katyński” z Powiatu Wołomińskiego, oraz „MotoCud” z Radzymina, Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodu Kielaków, Radny Powiatu Mińskiego Witold Kikolski, grupa rowerowa z Sulejówka, którą przyprowadził żołnierz niezłomny, więzień polityczny Ryszard Mikołajczuk wraz z Marią Milewską i społecznym organizatorem Wojciechem Kisielem oraz młodzież z Narodowego Sulejówka. 

Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku, gdzie wygłoszono przemówienia, odczytany był Apel Poległych przez kapitana Sebastiana Kosteckiego oraz złożono wiązanki kwiatów. 

Na zakończenie uroczystości młodzież ze szkoły podstawowej im. mjr. H. Dobrzańskiego ps. „Hubal” w Zabrańcu przedstawiła program artystyczny. .

Źródło: Powiat Wołomiński kliknij tutaj.