Dzień Pamięci o Majorze Hubalu

Chcąc uczcić postać majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala i jego oddanie Sprawie Ojczyzny, stawianie honoru i wierności przysiędze ponad wszystko, Powiat Opoczyński i Gmina Poświętne wraz z Wojskiem Polskim, 30 kwietnia 2015 roku w sposób uroczysty obchodzić będą Dzień Pamięci o Majorze Hubalu. 

Postać Majora jest wciąż żywa w umysłach mieszkańców opoczyńskiego i tak wiele znaczy dla świadomości Narodu Polskiego. Wierność złożonej przysiędze, wierność Polsce, poświęcenie własnego życia dla podtrzymania ducha Polaków zapisuje postać Hubala na trwale w świadomości wielu pokoleń. Pamięć o Majorze Hubalu i o jego żołnierzach, o ich walce, ofiarach i poświęceniu wpisała się w świadomość Polaków i mieszkańców Powiatu Opoczyńskiego. Chcemy aby przekaz jaki popłynie z Anielina w Powiecie Opoczyńskim, wzmacniał poczucie narodowej dumy Polaków, kształtowanej przez Wielkich Przodków do których należy postać legendarnego Majora Hubala. 

Patronat nad tegorocznymi obchodami przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. 


Uroczystości przeprowadzone zostaną przy Szańcu Hubala w Anielinie a rozpocznie je polowa msza święta, która odprawiona zostanie o godzinie 10.00. Po mszy wygłoszone zostaną przemówienia okolicznościowe, poświęcona będzie rozbudowana część Szańca – Ściana Pamięci, odczytany zostanie apel pamięci i oddana salwa honorowa. Delegacje obecne na uroczystościach złożą wieńce i wiązanki. Pokazy ułańskie zakończą tegoroczne obchody. Serdecznie wszystkich zapraszamy. 

Dojazd do Szańca realizowany będzie głównie przez Anielin, jak to jest zaznaczone na zamieszczonej mapie - kliknij tutaj. Jak corocznie parkingami będą leśne drogi o ograniczanej pojemności. Wjazd na parking „0” możliwy będzie wyłącznie dla posiadaczy przepustek i osób niepełnosprawnych. Parking 1 i 2 udostępniony będzie dala wszystkich uczestników uroczystości.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie kliknij tutaj.