Anielin. Tu poległ Hubal

Najnowsza publikacja pt. „Anielin. Tu poległ Hubal” przedstawia historię szańca majora Hubala w Anielinie koło Opoczna. Autorzy zebrali relacje osób, które brały udział przy jego budowie. Niezwykła historia miejsca, gdzie poległ Hubal wzbogacona została wieloma niepublikowanymi dotąd fotografiami pochodzącymi ze zbiorów: Henryka Sobierajskiego, Andrzeja Dyszyńskiego, Krystyny i Marka Markowskich, Bożeny Stasińskiej, Jana Zaborowskiego oraz Muzeum Regionalnego w Opocznie. Książka przedstawia również życie majora Dobrzańskiego aż do czasu Jego bohaterskiej śmierci w anielińskim zagajniku. 

Najnowsza publikacja przygotowana została przez redaktorów: Andrzeja Dyszyńskiego, Łukasza Ksyta oraz Tomasza Łuczkowskiego – dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie. 

Historia naszego kraju pokazuje, że „wolność to nie jest rzecz dana nam raz na zawsze”. Dlatego bardzo ważne jest, aby i dziś pamiętać o ludziach, którzy tą wolność wywalczyli okupując ją krwią i ofiarą życia. Właśnie mija 75 lat od czasu bohaterskiej śmierci mojego Ojca – majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. To właśnie tu w zagajniku koło Anielina, niedaleko Opoczna, zakończył swoje życie żołnierz, który przyrzekł, że munduru nie zdejmie i broni nie złoży. Do końca wierzył, że to, co robi ma sens i przyniesie Polsce wolność. Wolność, o którą naród polski musiał jeszcze długo walczyć. 

Krystyna Dobrzańska-Sobierajska 
Córka mjr „Hubala”
 

Książka możliwa do nabycia w Muzeum Regionalnym w Opocznie oraz wysyłkowo - kontakt majorhubal@op.pl