Dzień Pamięci o Majorze Hubalu – relacja

30 kwietnia 2015 r. w Anielinie odbyły się obchody Dnia Pamięci o Majorze Hubalu. Uroczystości przy szańcu zorganizowane zostały dokładnie w 75. rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego Hubala. 

Uroczystości w Anielinie rozpoczęto polową Mszą Święta. W czasie homilii, którą wygłosił – ks. Jerzy Cedrowski – proboszcz parafii w Studziannie mówił m.in. o miłości majora Hubala do ojczyzny. Zwrócił on również uwagę na fakt, iż do tej pory nie został odnaleziony grób majora Henryka Dobrzańskiego, a szaniec, przy którym co roku gromadzą się tłumy ludzi oddające Hubalowi hołd, jest miejscem szczególnym dla nas wszystkich. 

Major Hubal zginął 30 kwietnia 1940 roku w Anielinie. Tegoroczne uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Głowę państwa reprezentował w Anielinie Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta, który odczytał list od Bronisława Komorowskiego. Uroczystość przypomina nam o wartościach, które niekiedy trzeba postawić ponad sprawami osobistymi. Za które przychodzi płacić zdrowiem, wolnością, życiem. I o których musimy pamiętać również dzisiaj. Ta pamięć będzie dla nas zobowiązaniem do rzetelnej, mądrej pracy na rzecz dobra wspólnego. Do obywatelskiego zaangażowania na rzecz modernizacji Polski. Do tworzenia okazji do ożywiania solidarnych więzi – czytał Jacek Michałowski. 

Na uroczystości do Anielina przyjechał także m.in. Henryk Sobierajski – wnuk Hubala wraz z rodziną. Przemawiając do zgromadzonych dziękował za odnowienie szańca i wybudowanie ściany pamięci, na której umieszczone zostały tablice z nazwiskami wszystkich Hubalczyków. Dla rodziny to miejsce jest symbolicznym grobem Hubala. Tym większą wdzięczność chciałem wyrazić tym wszystkim, którzy przyczynili się do rekonstrukcji szańca i powstania tej pięknej ściany pamięci Hubalczyków - mówił Sobierajski. 

Jednym z punktów tegorocznych obchodów było właśnie poświęcenie i odsłonięcie ściany pamięci. Środki na jej sfinansowanie przekazała Rada Pamięci Walk i Męczeństwa. Odsłonięte tablice z nazwiskami Hubalczyków ufundowała Rodzina Skrzydlewskich z Łodzi. Projekt architektoniczny wraz z aranżacją „ściany pamięci” wykonał bezpłatnie architekt Michał Michalak z Warszawy. 

Hubalowe uroczystości w Anielinie, jak co roku zorganizowało Starostwo Powiatowe w Opocznie. Przy szańcu zgromadzili się licznie kombatanci, harcerze, uczniowie szkół imieniem majora Hubala oraz okoliczni mieszkańcy. Nie zabrakło wśród nich parlamentarzystów z wicemarszałkiem Sejmu Eugeniuszem Grzeszczakiem na czele. 

Muzeum Regionalne w Opocznie z okazji 75. rocznicy śmierci Hubala przygotowało przy Szańcu Hubala w Anielinie specjalne stoisko z publikacjami poświęconymi Hubalowi i jego żołnierzom. Wśród wielu pozycji znalazła się także ta najświeższa zatytułowana "Anielin - tu poległ Hubal" kliknij tutaj. Jej autorami są: Andrzej Dyszyński, Łukasz Ksyta i Tomasz Łuczkowski.

Obchody w Anielinie zakończyły pokazy ułańskie.