Ostatni Hubalczyk wrócił do Ojczyzny

W piątek 12 czerwca 2015 roku odbyło się uroczyste pożegnanie „najwierniejszego z wiernych” żołnierzy majora Hubala Romualda Rodziewicza „Romana”. Organizatorem ceremonii pogrzebowej był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie. 

Jeden z ostatnich Hubalczyków zmarł 24 października 2014 roku. Był rezydentem Domu Opieki „Jasna Góra” w Huddersfield, w hrabstwie West Yorkshire (Wielka Brytania). Zmarł w wieku 101 lat. Wolą zmarłego było aby Jego prochy zostały sprowadzone do Polski. 

Msza św. odbyła się o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie. Odprawiona została pod przewodnictwem ks. ppłk Władysława Macieja Kozickiego. W wygłoszonej homilii przywołane zostały słowa przysięgi wojskowej, którym do końca pozostał wierny Romuald Rodziewicz „Roman”. W koncelebrze brał również udział ksiądz Jan Wojczyński TChr. z Domu Jasna Góra w Huddersfield w którym ostatnie cztery lata spędził Romuald Rodziewicz. 

Po mszy zebrani udali się na Cmentarz Wojskowy Powązki, aby uczestniczyć w złożeniu prochów zasłużonego żołnierza Wojska Polskiego. W ostatniej drodze Romualdowi Rodziewiczowi w Polsce towarzyszyły dzieci tj.: Helen Natalii Vowles z Australii i Leon Rodziewicz ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz wieloletni przyjaciel rodziny Pani Hanna Siemaszko. Wśród zgromadzonych znalazła się delegacja z Północnej Anglii z ks. Janem Wojczyńskim na czele, kombatanci Światowego Związku Żołnierzy AK, harcerze oraz poczty sztandarowe i delegacje szkół z Aleksandrowa Kujawskiego, Bychawy, Przybranowa, Przydworzyc i Radomia. Powiat Opoczyński reprezentowała delegacja z wicestarostą Marcinem Baranowskim na czele. 

Romualda Rodziewicza żegnali przyjaciele i znajomi, którzy przywoływali swoje wspomnienia z nim związane. Wśród osób które zabrały głos był aktor Ryszard Filipski, odtwórca głównej roli w filmie Bohdana Poręby pt. „Hubal”. Swojego przyjaciela żegnał również Tadeusz Kreps - dyrektor sanatorium „Gracja” w Ciechocinku, który w latach 90-tych był inicjatorem spotkań historycznych „Spotkanie po latach” wszystkich żyjących Westerplatczyków oraz Żołnierzy Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. 

Honorowa asysta wojskowa została wystawiona przez Dowództwo Garnizonu Warszawa pod d-dztwem gen. bryg. dr Wiesława Grudzińskiego. 

Fotorelacja kliknij tutaj