Ostatnia droga porucznika Jana Maciążka ps. „Kruk”.

W czwartek 23 lipca br., w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Jadwigi w Odrzywole odbyły się uroczystości pogrzebowe por. Jana Maciążka ps. „Kruk”, który zmarł we wtorek w wieku 86 lat. Przy trumnie zgromadziła się rodzina i liczni przyjaciele. Wartę honorową objęli żołnierze 25. batalionu dowodzenia im. majora Hubala 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Zmarłego żegnali również przedstawiciele Środowiska „Hubalczycy”, Stowarzyszenia Kawalerii im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala, którego Jan Maciążek był honorowym członkiem, Szkoły Podstawowej im. Hubala z Przydworzyc w gminie Magnuszew, władz powiatu Opoczno, oraz poseł na Sejm RP Okręgu Radomskiego Dariusz Bąk. 

W homilii wygłoszonej nad trumną Jana Maciążka ksiądz Grzegorz Wrzochal powiedział: 
Warto poświęcić często młode życie, warto poświęcić może często długie lata spędzone w więzieniu, aby później na starość powiedzieć piękne słowa. Te słowa usłyszałem, kiedy odwiedziłem świętej pamięci Jana Maciążka. Powiedział do mnie i do pana pułkownika Zacha: „Dobrze, że interesujecie się tą sprawą Hubala. Dobrze, że interesujecie się nami, bo to wszystko, o co walczyliśmy cały czas żyje.” Uśmiechał się mimo choroby i trudu, przykuty do łoża boleści. I powtarzał te słowa: „Legenda wciąż żyje. To dobrze.” I dziś panie Janie chcę powiedzieć, że legenda żyje i będzie żyła i dziękujemy za twoje lata młodości, za twoją krew i za twój pot. Za często wylewane łzy w więzieniu. Za to wszystko, co znosiłeś, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej i suwerennej Polsce. 

Do konduktu, który towarzyszył porucznikowi Janowi Maciążkowi w jego ostatniej drodze dołączyło jeszcze wielu jego znajomych, którzy nie uczestniczyli w mszy świętej. Nad otwartą mogiłą z ostatnim słowem zwrócił się do zebranych Dariusz Bąk, poseł na Sejm mówiąc: 
Świętej pamięci porucznik Jan Maciążek przez całe swoje życie wiedział, co to jest ojczyzna i nigdy nie zaparł się przysięgi żołnierskiej, która mówi o tym, że do ostatniej kropli krwi będzie bronił niepodległości i suwerenności swojej ojczyzny. 

Redakcja portalu majorhubal.pl łączy się w żalu po zmarłym poruczniku Janie Maciążku z jego bliskimi i przyjaciółmi.