XI Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Szlakiem Walk mjr. Hubala”

W dniach 21 - 24 kwiecień 2016 roku odbędzie się XI Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Szlakiem Walk mjr. Hubala”. 

Tradycja rozgrywania wyścigów kolarskich nawiązujących do postaci mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” sięga lat 70-tych. Wówczas w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego zorganizowano kilka edycji wieloetapowego wyścigu w którym startowali kolarze kategorii junior. Po trzydziestu latach od pierwszych startów kolarzy na „hubalowych” szlakach, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu – Andrzej Sypytkowski, postanowił nawiązać do tradycji i w 2000 roku zorganizował w Końskich wyścig „Szlakiem walk mjr Hubala”.

Wyścig zorganizowano w formule wyścigu jednodniowego na trasie, która prowadziła drogami powiatu koneckiego, gdzie ciągle żyje legenda majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Pamięć o tych wydarzeniach stanowiła nierozłączną część tego wyścigu i była zarazem ciągle żywą lekcją historii, szczególnie dla młodego pokolenia Polaków. 

Wyścig „Szlakiem walk mjr Hubala” na trwałe wpisał się do kalendarza kolarskich imprez sportowych w kraju. Był rozgrywany w latach 2000-2010. Pierwsze siedem edycji wyścigu rozgrywano jako wyścigi jednodniowe, natomiast kolejne edycje były wyścigami trzyetapowymi. Podczas wszystkich edycji wyścigu, Końskie zawsze było miastem startu i mety jednego z etapów. 

W sezonie 2016 postanowiono wznowić organizację wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala”. Powrócono do wypracowanych w latach ubiegłych zasad organizacji imprezy i przywrócono go jako wyścig etapowy. Na trasie „nowej” edycji wyścigu oprócz Końskich, znalazły się również: Tomaszów Maz. i Opoczno, które mają niepodważalny związek z działalnością mjr H. Dobrzańskiego „Hubala” i od wielu lat kultywowana jest tam pamięć o Jego czynach. 

Kolarze rozpoczną rywalizację 21 kwietnia br. w Skarżysku Kam., gdzie zostanie rozegrany prolog wyścigu. Następnego dnia, w Tomaszowie Mazowieckim, nastąpi oficjalne otwarcie XI edycji wyścigu. Miasto nierozerwalnie wiąże się z historią mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Z przekazów historycznych wiemy, że to właśnie do jednostki wojskowej w Tomaszowie Maz., Niemcy przywieźli ciało zabitego „Hubala” i od tego momentu ślad po nim zaginął. Uroczyste otwarcie i start kolarzy do 1. etapu wyścigu rozpocznie się przed jednostką wojskową, gdzie stoi pomnik mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W uroczystości otwarcia wyścigu weźmie udział m.in. kompania honorowa żołnierzy 25. Batalionu Dowodzenia, który nosi imię mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Planowany etap w Tomaszowie Mazowieckim rozegrany zostanie w postaci kryterium (rundy ulicami miasta). 

W kolejnym dniu wyścigu, peleton kolarski przeniesie się do Poświętnego, gdzie organizatorzy przewidzieli m.in. udział delegacji kolarzy w składaniu wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego (szaniec Hubala) w Anielinie. Następnie kolarze wyruszą na trasę wyścigu która poprowadzi z Anielina przez Fryszerkę, Inowłódz, Drzewicę, Brudzewice i Ossę. O zwycięstwo etapowe 2. etapu kolarze będą walczyć na mecie w Opocznie. 

Ostatnim akcentem wyścigu „Szlakiem walk mjr Hubala” będzie etap wokół Końskich. Kolarze po złożeniu kwiatów pod pomnikiem „Hubala” w Końskich wystartują na trasę wyścigu, która poprowadzi przez miejscowości w których jesienią 1939 roku przebywał mjr. Henryk Dobrzański ze swoimi oddziałem. Kolarze przejadą przez Sielpię, Miedzierzę, Cisownik, Adamek, Czarniecką Górę, Janów i wrócą do Końskich. Trasę tą będą pokonywać czterokrotnie. Meta ostatniego 3. etapu usytuowana będzie przy pomniku „Hubala”, gdzie odbędą się uroczystości zakończenia wyścigu a zwycięzca otrzyma nagrodę honorową, którą tradycyjnie będzie replika szabli ułańskiej mjr. Henryka Dobrzańskiego. 

Więcej na temat historii wyścigów kolarskich „Szlakiem Walk mjr. Hubala” kliknij tutaj

Program wyścigu 

PROLOG 21 kwiecień 
Skarżysko - Kamienna (kryterium 50km) 
15.30 Odprawa Techniczna w domu Kultury w Skarżysku – Kamiennej 
16.00 Rozpoczęcie podpisywania listy startowej i prezentacja ekip 
16.45 Uroczyste otwarcie Wyścigu Kolarskiego i przywitanie kolarzy przez Prezydenta Miasta 
17.00 Start ostry 
18.30 Uroczyste zakończenie etapu, wręczenie nagród i koszulek Liderów Klasyfikacji 

ETAP I 22 kwiecień 
Tomaszów Maz. - Tomaszów Maz. (kryterium uliczne 25 x 3,4 = 85 km) 
11.00-13.00 Zgłaszanie ekip, odbiór numerów – Hotel Osa Rawa Mazowiecka 
13.00 Odprawa techniczna – Hotel Osa Rawa Mazowiecka 
14.00-15.00 Transfer na trasie Rawa Mazowiecka – Tomaszów Maz. Plac Tadeusza Kościuszki 
15.45 Złożenie kwiatów pod pomnikiem mjr. Hubala – salwa honorowa 
15.50-15.55 Start honorowy, dojazd na rundy 1,8 km 
16.00 Start ostry 25 x3,4 km runda – Kryterium 
17.45 Przewidywany przyjazd na metę 
18.00 Dekoracja zwycięzców 

ETAP II 23 kwiecień 
Opoczno – Opoczno (170 km) 
10.00 Modlitwa w Bazylice w Poświętnym w intencji majora Hubala i Hubalczyków 
11.00 Początek podpisywania listy startowej 
11.45 Powitanie kolarzy przez Wójta Poświętnego 
12.00 Start honorowy i przejazd do Anielina 
12.05-12.10 Składanie wiązanek i kwiatów przy Szańcu Hubala 
12.15 Start ostry 
16.30-17.00 Uroczyste zakończenie i wręczenie nagród i koszulek klasyfikacji przez Burmistrza Opoczna 

ETAP III 24 kwiecień 
Końskie – Końskie (4 okrążenia x 45 km = 180 km) 
9.30 Zbiórka ekip i podpisywanie listy startowej 
10.45 Zamknięcie list startowych i wręczenie koszulek liderom klasyfikacji 
11.00 Start honorowy (dojazd 1 km) 
11.05 Start ostry 
15.35 Meta etapu 
16.00 Dekoracja zwycięzców i wręczenie koszulek liderom klasyfikacji
 

Program XI Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Szlakiem Walk mjr. Hubala” kliknij tutaj
Trasa Końskie kliknij tutaj
Trasa Opoczno kliknij tutaj