Obchody Dnia Pamięci o majorze Hubalu - Anielin 30.04.2017

Przedstawiciele parlamentu i samorządu, żołnierze, harcerze, uczniowie szkół i okoliczni mieszkańcy w niedzielę 30 kwietnia 2017 wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci o majorze Hubalu. Uroczystości tradycyjnie odbyły się przy szańcu Hubala w Anielinie w gminie Poświętne, w powiecie opoczyńskim.

Obchody rozpoczęły się od zaciągnięcia warty przez Kompanię Honorową 25. Batalionu Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, po czym odegrano hymn państwowy. Następnie ks. płk Grzegorz Krupski, dziekan Wojsk Lądowych odprawił Mszę św.

W trakcie kazania kapelan leśników, ksiądz kanonik Tomasz Bartczak mówił, że Hubal powinien być dla nas współczesnych przykładem do naśladowania. „(…) warto byśmy sobie (…) postawili właśnie pytanie o to, w jaki sposób my sami niesiemy w życiu tę wyjątkową troskę o to, aby imię Polska było zawsze wypowiadane z największą czcią i szacunkiem.”
Po Mszy Św. historię majora Hubala uczestnikom uroczystości przypomniał starosta opoczyński Józef Róg. Podkreślił on także wyjątkową postawę Henryka Dobrzańskiego w trakcie II wojny światowej. Uczestnicy obchodów wysłuchali okolicznościowych przemówień, nie zabrakło również apelu pamięci i salwy honorowej. Tegoroczne uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Wiązanki przy szańcu składali parlamentarzyści a także przedstawiciele wojska, policji, leśnicy, delegacje samorządów, instytucji, szkół oraz okoliczni mieszkańcy. Obchody zakończył pokaz szarży ułańskiej.

W uroczystości licznie wzięli udział mieszkańcy Ziemi Opoczyńskiej i okolicznych powiatów. Uczestnicy podkreślali, że trzeba pamiętać i przekazywać pamięć o bohaterze młodszym pokoleniom. Niektórzy z nich do Anielina przyjeżdżają co roku, by oddać cześć majorowi i jego żołnierzom.

Szaniec Hubala w Anielinie w gminie Poświętne jest szczególnym miejscem. To tu  rankiem30 kwietnia 1940 roku major zginął. Niemcy zabrali jego ciało, a miejsce pochówku do dziś pozostaje nieznane.