XII Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Szlakiem Walk Majora Hubala”.

W środę, 31 maja br. kryterium ulicznym w Kielcach zostanie rozpoczęta rywalizacja kolarzy zawodowych  w ramach Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Szlakiem Walk Majora Hubala”.

Jak informują organizatorzy, jest to 12. edycja wyścigu, który po raz pierwszy został rozegrany w 2000 r. a jego pomysłodawcą był srebrny medalista  Igrzysk Olimpijskich w Seulu, Andrzej Sypytkowski. W ubiegłym roku, po kilkuletniej przerwie, wyścig został reaktywowany i z powodzeniem wrócił do kalendarza najważniejszych imprez kolarskich w Polsce. Odniesiony sukces spowodował, że organizatorzy podjęli decyzje o wpisaniu wyścigu do międzynarodowego kalendarza imprez kolarskich UCI – cyklu Europa Tour. Wyścig otrzymał kategorię 2.1 i jest to obecnie najważniejszy polski etapowy wyścig szosowy.

Tegoroczna, 12. edycja wyścigu składa się z prologu i czterech etapów. W środę, 31.05.br., w Kielcach, kolarze będą walczyć o koszulki poszczególnych klasyfikacji wyścigu w ramach prologu rozgrywanego w formie ulicznego kryterium o puchar Mariana Formy. Wyniki prologu nie zaliczane będą do klasyfikacji generalnej wyścigu, a jedynie wyłonią zwycięzców klasyfikacji: generalnej, punktowej, górskiej i młodzieżowej, którym wręczone będą odpowiednie koszulki. Do pokonania będzie dystans 39 kilometrów, składający się z 20 rund.

Pierwszy etap wyścigu (1.06.br.) prowadzi ze Skarżyska Kamiennej na Święty Krzyż a jego trasa wynosi 187 kilometrów. To najbardziej wymagający i najtrudniejszy etap tegorocznej edycji wyścigu, gdyż na trasie tego etapu znalazło się kilkadziesiąt podjazdów o różnej trudności, zakończonym finałowym, 6-kilometrowym podjazdem na Święty Krzyż.

W kolejnym dniu (2.06.br.) organizatorzy przewidzieli dwa etapy. Przed południem zawodnicy będą zmagali się z 14 kilometrowym odcinkiem trasy, na którym zostanie rozegrana jazda indywidualna na czas. Kolarze starują i kończą zmagania na trasie w Rawie Mazowieckiej. Po południu, peleton kolarski będzie rywalizował na 105-kilometrowej, mocno pagórkowatej trasie ze startem i metą zlokalizowaną w Tomaszowie Mazowieckim.

W sobotę, 3.06.br. kolarze wystartują sprzed Bazyliki w Poświętnym i po przejechaniu 174 kilometrów trasy będą finiszować na mecie w Opocznie. Tego dnia, przed starem peletonu, delegacja kolarzy uda się do Anielina i tak jak w roku ubiegłym, odda hołd mjr Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”, składając w imieniu wszystkich kolarzy wiązankę kwiatów w miejscu Jego śmierci. W Bazylice w Poświętnym zostanie odprawiona msza św. w intencji mjr „Hubala” i Jego żołnierzy.

Ostatnim akcentem tegorocznej edycji wyścigu „Szlakiem walk mjr. Hubala” będzie niedzielny (4.06.br.) etap z Radoszyc do Końskich. 188-kilometrowa trasa ostatniego etapu prowadzi drogami wokół Końskich, którą kolarze będą pokonywać 3-krotnie. Finisz kolarzy w Końskich przewidziano na ulicy Hubala nieopodal pomnika mjr Henryka Dobrzańskiego. Zwycięzca wyścigu, zgodnie z tradycją, otrzyma jako nagrodę honorową, replikę kawaleryjskiej szabli mjr Hubala.

W 12. edycji Międzynarodowego Wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala będą rywalizować kolarze z 12 ekip kolarskich, w tym wszystkie zawodowe ekipy kolarskie z Polski, a także zawodnicy z Niemiec, Ukrainy i Czech. Łącznie wystartuje około 100 kolarzy.

Więcej informacji na oficjalnej stronie wyścigu - www.wyscighubala.pl.