120. rocznica urodzin Henryka Dobrzańskiego "Hubala"

W minioną niedzielę społeczność Szkoły Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego pseud. „Hubal” w Dobromierzu wraz z władzami samorządowymi Gminy Kluczewsko zorganizowała uroczystości patriotyczne upamiętniające 120. rocznicę urodzin swojego Patrona oraz 77. rocznicę rozwiązania Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.
 
Obchody rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Stanowiskach, odprawiona przez księży - ks. prof. Tadeusza Gacię, ks. Piotra Zaborskiego oraz ks. Stanisława Stańczyka. W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe ochotniczych jednostek strażackich z Kluczewska, Dobromierza i Stanowisk, zaproszeni goście, uczniowie i pracownicy dobromierskiej szkoły oraz okoliczni mieszkańcy. Po raz pierwszy wystawiono także poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej z Dobromierza. Na uroczystość przybyli członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” z Dionizym Krawczyńskim na czele.

Po uroczystościach kościelnych wszyscy przemaszerowali na pobliski cmentarz parafialny, gdzie znajduje się mogiła jednego z Hubalczyków Franciszka Głowacza pseud. „Lis”, przy której wartę honorową pełnili harcerze ze szkoły w Dobromierzu. Odczytano apel poległych, przywołujący pamięć o obrońcach ojczyzny w czasie II Wojny Światowej, uczestnikach walk i bitew pochodzących z terenu Gminy Kluczewsko oraz o Hubalczykach, oddano salwę honorową. Następnie zaproszone delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, oddając hołd wszystkim ludziom, którzy walczyli o wolność Polski.

W 120. rocznicę urodzin wspominamy postać Majora, który do końca swoich dni pozostał wierny słowom „… broni nie złożę, munduru nie zdejmę, tak mi dopomóż Bóg…”, wypowiedziane na wieść o kapitulacji Warszawy. Słowa te stały się wyznacznikiem dla kolejnych pokoleń walczących o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą.