Pamiętają o "Teresce".

W niedzielę, 8 października 2017 roku w Cisie (gmina Ruda Maleniecka), odbyła się uroczystość upamiętniająca Mariannę Cel pseudonim „Tereska” – jedyną kobietę w Oddziale Wydzielonym Wojska Polskiego Majora „Hubala”. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wspólnie z organizatorami i mieszkańcami maleńkiej wsi Cis w Gminie Ruda Maleniecka, harcerze i uczniowie wraz z nauczycielami wraz z nauczycielami ze szkoły w Dobromierzu wzięli udział w uroczystościach upamiętniających miejscową bohaterkę.

To już dziesięcioletnia tradycja. Jak co roku mieszkańcy gminy wraz ze swoimi przedstawicielami zebrali się przy pomniku poświęconemu Mariannie Cel „Teresce”. Tym razem w uroczystościach udział wzięli ułani ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego Majora „Hubala” oraz Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich. Uroczystą Mszę Świętą odprawił ksiądz wikariusz Parafii pw. Św. Wawrzyńca i Katarzyny w Lipie Adam Ślusarczyk. W swoim kazaniu skupił się na miłości do Ojczyzny, patriotyzmie a szczególnie na jego lokalnym wymiarze.

Po mszy głos zabrali Wójt Gminy Pan Leszek KucaStarosta Powiatu Koneckiego Pan Bogdan Soboń, a także Zastępca Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Kielce Pan Dionizy Krawczyński, który z kolei przybliżył uczestnikom historię walk w okolicy Gminy Ruda Maleniecka, a także zaintrygował zebranych nieznanymi losami bohaterki z Cisu po śmierci swojego dowódcy i rozwiązaniu oddziału major „Hubala”.

W uroczystościach po raz pierwszy udział wzięli uczniowie Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej oraz Szkoły Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego pseud. „Hubal” w Dobromierzu, którzy wystawili Poczty Sztandarowe oraz wspólnie przedstawili część artystyczną, która została przyjęta gromkimi brawami. W przyszłym roku Organizatorzy zapowiedzieli organizację 100-lecia urodzin Marianny Cel, na którą już dziś wszystkich serdecznie zapraszają.