Obchody rocznicowe w Zychach

To już kolejna rocznica upamiętniająca pobyt mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” we wsi Zychy oraz represjonowanych mieszkańców udzielających Hubalczykom pomocy. Uroczystość odbyła się 29.10.2017 roku i poprowadził ją Pan Sławomir Staciwa – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Górnikach.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Radoszyce Michał Pękala, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał wydarzenia jakie rozegrały się w październiku 1939 roku na tym terenie. Pułkownik Wiesław Margas opowiedział o bohaterskich czynach mjr „Hubala” i pomocy mieszkańców Zych jakiej udzieli żołnierzom majora Dobrzańskiego. Przytoczył również historię dotyczącą miejsca pochówku mjr Henryka Dobrzańskiego, którego poszukiwania trwają od lat. W imieniu Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek głos zabrał Pan Marcin Piętak – doradca wojewody, który pogratulował organizatorom patriotycznej postawy.

W dalszej części Pani Dorota Duda Członek Zarządu Powiatu Koneckiego mówiła o ważnej roli wydarzeń w naszym regionie, które miały wpływ nie tylko na losy mieszkańców tych terenów, ale i całej Polski. Po wystąpieniach przybyłych gości część artystyczną zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Radoszycach oraz Wiktoria Mazur ze Szkoły Podstawowej w Kapałowie. Na zakończenie uroczystości zostały złożone wieńce pod pomnikiem przez liczne delegacje, po czym wszyscy zgromadzeni udali się na wspólny posiłek. Trzeba zaznaczyć, że mimo bardzo niesprzyjającej aury pogodowej tego dnia zgromadziła się dość liczna grupa osób a także pocztów sztandarowych chcących uczcić pamięć bohaterów.