80. rocznica pobytu majora Hubala w Krubkach

80 lat temu, w ostatnich dniach września 1939 r., grupa ułanów dowodzonych przez mjr Henryka Dobrzańskiego dotarła do Krubek nieopodal Warszawy. Spieszyli na pomoc walczącej stolicy. Tu zastała ich informacja, że Warszawa padła.  Morderczy marsz okazał się niepotrzebny, a od celu dzieliło ich zaledwie 20 kilometrów.  Major postanawia walczyć dalej. Z pozostałymi przy nim ułanami kieruje się na południe Polski z myślą przedostania się na Węgry i dalej do Francji. Tu w Krubkach padają jego znamienne słowa: „broni nie złożę, munduru nie zdejmę, tak mi dopomóż Bóg”. 

29 września 2019 r. w Krubkach odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające pobyt mjr Henryka Dobrzańskiego w majątku sióstr Arkuszewskich. Zostały one zorganizowane przez Starostę wołomińskiego, Wójta Gminy Poświętne i prof. Witolda Modzelewskiego – obecnego właściciela majątku Krubki. Po okolicznościowych przemówieniach przedstawicieli władz samorządowych nastąpiła ceremonia wręczenia prywatnego odznaczenia - krzyża USQUE AD FINEM im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. 

Ten Krzyż, którego dewiza w wolnym tłumaczeniu brzmi „wierny aż do końca” nadawany jest przez Kapitułę osobom, stojącym na straży interesu i dobrego imienia Polski, prowadząc działalność na niwie naukowej, literackiej, publicystycznej, sportowej lub pozostając w służbie publicznej. W roku bieżącym zostali nim uhonorowani: Ernest Bryll i Czesław Lang. Prof. Witold Modzelewski wręczając Krzyż Ernestowi Brylowi powiedział – wręczamy ten Krzyż za wielką i wspaniałą poezję, za prawdziwy przekaz poety patrioty. Drugim z uhonorowanych Krzyżem Kawalerów został Czesław Lang – kolarz zawodowy, wicemistrz olimpijski z Moskwy i dyrektor generalny firmy Lang Team, która od 26 lat organizuje największą coroczną imprezę sportową w naszej części Europy, czyli Tour de Pologne UCI World Tour. Odznaczenie wręczył wnuk mjr „Hubala”, p. Henryk Sobierajski. Należy dodać, że Kapituła Krzyża USQUE AD FINEM pierwszy krzyż wręczyła prof. Witoldowi Kieżunowi, wybitnemu ekonomiście, żołnierzowi Powstania Warszawskiego odznaczonemu Krzyżem Walecznych i Orderem Virtuti Militari. Pośmiertnie, Krzyż USQUE AD FINEM został nadany również siedmiokrotnej medalistce Igrzysk Olimpijskich, medalistce mistrzostw Polski i Europy, wybitnej lekkoatletce, Irenie Szewińskiej.