Dzień Pamięci o Majorze Hubalu - okolicznościowa kartka pocztowa "Hubal".

Major Henryk Dobrzański przeszedł do historii jako legendarny major Hubal.  Pod koniec 1939 roku zorganizował swój oddział, który przyjął nazwę Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Działał na terenach okupowanego kraju, zajętego przez wojska niemieckie. Chciał wraz ze swymi żołnierzami przetrwać do wiosny, kiedy spodziewano się ofensywy aliantów. Pomoc z zachodu nie przyszła jednak na czas. Major Hubal wraz ze swymi żołnierzami walczył do końca. Poległ 30 kwietnia 1940 roku w Anielinie koło Opoczna.

30 kwietnia obchodzony będzie „Dzień Pamięci o Majorze Hubalu” przypadający w 80-tą rocznicę Jego śmierci. Z uwagi na panującą sytuację w kraju, uroczystości, które co roku odbywały się przy szańcu w Anielinie w kwietniu, zostały przeniesione na wrzesień.

Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” postanowiło upamiętnić postać bohaterskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w symboliczny sposób. Zwróciliśmy się do Poczty Polskiej S.A z prośbą o wydanie okolicznościowej kartki pocztowej. W wyniku wspólnych rozmów, Poczta Polska S.A przychyliła się do naszej prośby i po przeprowadzeniu konsultacji projektu, wprowadza z dniem 30 kwietnia 2020 r. do obiegu kartkę pocztową z wizerunkiem Henryka Dobrzańskiego, opatrzoną okolicznościowym stemplem pocztowym o treści: „DZIEŃ PAMIĘCI O MAJORZE HUBALU – OPOCZNO 1, 30.04.2020”.

Okolicznościowa karta pocztowa z nadrukowaną opłatą pocztową i opatrzona stemplem pocztowym zostanie wyemitowana w nakładzie 8 tysięcy. Projekt graficzny wykonał Bożydar Grozdew. Na kartce umieszczony został wizerunek rotmistrza Dobrzańskiego na koniu „Qui Vive” z londyńskich zawodów hippicznych, które odbyły się w 1925 roku. Kartka trafi w pierwszej kolejności do Urzędu Pocztowego 1 w Opocznie. Będzie ją można również nabyć w sklepach filatelistycznych. Stempel okolicznościowy będzie przystawiany na kartki pocztowe w Urzędzie Pocztowym Opoczno 1 przy ulicy Piotrkowskiej 43. Bedzie on dostępny w Opocznie przez 28 dni od daty wprowadzenia kartki do obiegu.