III. Międzyszkolna Hubalowa Wigilia

Już po raz trzeci, dzięki współpracy Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. Hubala w Radomiu i Leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, w miejscu gdzie kiedyś stała leśniczówka Bielawy, w której Hubal i jego żołnierze świętowali Wigilie Bożego Narodzenia1939 roku, spotkali się uczniowie, harcerze i kombatanci. 

Powojenna historia „Hubalowych Wigilii” rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy to Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Radomiu przyjął zaszczytne imię majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala. Częstymi gośćmi w szkole byli Hubalczycy, którzy uczestniczyli w szkolnych wigiliach. Z czasem jednak na uroczystość przybywali już tylko nieliczni żołnierze Hubala. W 2004 roku narodził się pomysł zorganizowania międzyszkolnej wigilii, na którą przyjechali do Radomia uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Hubala w Przydworzycach. Kiedy na Bielawach odsłonięty został pomnik, narodził się pomysł, przeniesienia wigilijnych spotkań w miejsce, gdzie major Hubal i jego żołnierze „na ostatnim kawałku wolnej Polski” dzielili się opłatkiem. 

Na polanie stawili się harcerze z 4. Opoczyńskiej Drużyny Harcerzy Starszych „Trolle” im. mjr. H. Dobrzańskiego – Hubala, kawalerzyści ze Stowarzyszenia Ułanów im. OWWP mjr. Hubala, kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Radom, uczniowie z kółka redakcyjnego gazety „Radomska Piątka” w Gimnazjum nr 5 w Radomiu, leśnicy i przedstawiciel radomskiego szwadronu 11. Pułku Ułanów Legionowych. W imieniu organizatorów głos zabrali: Beata Mroczkowska – dyrektor ZSZ im. mjr. Hubala w Radomiu i Roman Malinowski – naczelnik Wydziału Organizacji i Kadr RDLP w Łodzi. 
– Jest nam niezmiernie miło, że jest wśród nas pani Krystyna Dobrzańska–Sobierajska, córka majora Hubala – powiedziała Beata Mroczkowska. 
– Również serdecznie witam panów: Prezesa Stowarzyszenia „Misja Pojednania – Rodzina Hubalczyków i Westerplatczyków” pana Tadeusza Krepsa, który przez wiele lat otaczał opieką żołnierzy majora Hubala, a także obrońców Westerplatte oraz pana Andrzeja Dyszyńskiego, współautora wspaniałego albumu poświęconego majorowi Hubalowi. 

Tradycyjnie wszyscy uczestnicy wspólnie ozdobili choinkę, połamali się opłatkiem oraz zaśpiewali kolędy przy ognisku. Dodatkową atrakcją wigilijnego spotkania, okazała się możliwość jazdy konnej, z której skorzystało wielu przybyłych na uroczystość uczniów. 

Wigilijna uroczystość zakończona została przy Szańcu w Anielinie, gdzie podpułkownik Marian Zach przedstawił w kilku słowach historię pobytu w tych okolicach oddziału majora Hubala, opowiedział również o wigilii na Bielawach i śmierci majora. 

Przy szańcu w Anielinie odczytany został także list, który zostanie wysłany do Romualda Rodziewicza „Romana”, uczestnika wigilii w 1939 r. 


                                                                                                                                                                                                                                                                                            Bielawy, 4 grudnia 2009 r. 

Szanowny Panie Romanie! 

My, uczniowie i harcerze ze szkół i drużyn imienia majora Hubala, przesyłamy Panu życzenia wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Już po raz trzeci zebraliśmy się tu, w miejscu, gdzie niegdyś stała leśniczówka Bielawy, i gdzie pan w towarzystwie majora Hubala i swoich kolegów świętował wigilię Bożego Narodzenia w 1939 roku. Kolejny raz ubraliśmy choinkę, dzieliliśmy się opłatkiem i słuchaliśmy opowieści o pamiętnej wigilii Hubalczyków. Są z nami żołnierze we „wrześniowych mundurach” i leśnicy, tak jak wtedy, kiedy w lesie na Bielawach dzięki Hubalczykom zaistniał ostatni kawałek wolnej Polski. 

W 2007 roku, w 110. rocznicę urodzin majora Hubala, dzięki leśnikom z Łodzi i Radomia, na Bielawach odsłonięty został pomnik „Hubalowej Wigilii”. Od tamtego dnia Bielawy znów zaistniały na mapie historii Polski i historii Oddziału Wydzielonego. Zostały na nowo odkryte. Przekazujemy Panu te słowa z wyrazami najwyższego szacunku i pamięci. Uczniowie i harcerze szkół i drużyn imienia majora Hubala i Hubalczyków.
 

Pod listem podpisali się wszyscy uczestnicy „III. Międzyszkolnej Hubalowej Wigilii”.