Konkurs o szablę Hubala w Bogusławicach.

W  dniach 20-22.08.2021 r. w Stadzie Ogierów w Bogusławicach zostały rozegrane Ogólnopolskie Zawody w Skokach Przez Przeszkody. W niedzielę 22.08. br w ramach obchodów 100-lecia Stada Ogierów w Bogusławicach został rozegrany główny konkurs Grand Prix o szablę majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” ufundowaną przez Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”.

Zanim jednak rozpoczął się główny konkurs jeździecki, przedstawiciele Stowarzyszenia uhonorowali Prezesa Stada Ogierów, p. Jacka Ostrowskiego i wójta Gminy Tomaszów Maz. medalami Stowarzyszenia „za zasługi w kultywowaniu pamięci o mjr Henryku Dobrzańskim „Hubalu” i Jego żołnierzach Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego”. Płk Maciej Kopycki złożył wyrazy uznania i podziękował w imieniu Stowarzyszenia p. Franciszkowi Szmiglowi, wójtowi Gminy Tomaszów, za podjęcie uchwały przez Radę Gminy Tomaszów Maz. i nadanie rondu w Kolonii Zawada imienia mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Prezes Stowarzyszenia, Andrzej Dyszyński wręczył p. Wójtowi medal. Następnie Jerzy Jachimek oczytał list gratulacyjny Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” skierowany do właściciela Stada, p. Jacka Ostrowskiego z okazji 100-lecia Stada Ogierów w Bogusławicach. W podziękowaniu za podjęcie inicjatywy i reaktywowania konkursu hippicznego o szablę mjr Hubala, został również uhonorowany medalem Stowarzyszenia który wręczył Andrzej Dyszyński.

Grand Prix zawodów o szablę mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” wygrał Piotr Szmytkowski. Drugie miejsce zajął Jakub Kubiak, trzeci był Tomasz Wójtowicz. Nagrodę honorową - replikę szabli oficerskiej wz.1921, ufundowaną przez Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”, wręczyła zwycięzcy konkursu prawnuczka mjr Henryka Dobrzańskiego, Ksenia Sobierajska.

List gratulacyjny do Prezesa Zarządu Stada Ogierów w Bogusławicach Sp. z o.o.                    

Z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stada Ogierów w Bogusławicach w imieniu własnym oraz wszystkich członków Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” składam serdeczne gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania dla  całej załogi stadniny za rzetelną, przepełnioną pasją służbę na rzecz hodowli koni, rekreacji i sportu jeździeckiego.

Stado Ogierów którego jest Pan obecnie właścicielem ma wspaniale zapisaną kartę w stuletniej historii swojego istnienia. Przed wybuchem II wojny światowej było ono poświęcone „ku chwale hodowli i armii Rzeczpospolitej”  a po jej zakończeniu zaczęło rozwijać się na wielu płaszczyznach odnosząc wspaniałe sukcesy. Oprócz podstawowego zadania hodowli koni, w Bogusławicach rozwinął się sport jeździecki w szczególności konkurencja powożenia zaprzęgami.  Stado Ogierów wpisało się również w działalność kulturalną, udostępniając konie, powozy i sanie z obsługą masztalerzy do wielu produkcji filmowych. Organizowano również wiele pokazów jazdy zaprzęgami, widowiska kulturalne m.in. „Wesele krakowskie”. Animatorem tych wszystkich działań był ówczesny dyrektor stada p. Andrzej Osadziński.

Szanowny Panie Prezesie, wielkie słowa uznania za to, że z wielką dbałością kultywuje Pan tradycje tego Stada a tym samych zachowuje ciągłość jego istnienia. Dowodem na to są organizowane w Bogusławicach międzynarodowe i krajowe zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody i powożeniu zaprzęgami m.in. Memoriał Barbary i Andrzeja Osadzińskich. Jako „Hubalowa Rodzina” jesteśmy wdzięczni, że zechciał Pan reaktywować rozgrywany w latach 90-tych konkurs hippiczny o szablę mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Mamy wielka nadzieję, że na stałe zagości on w kalendarzu imprez jeździeckich w Bogusławicach.

Szanowny Panie Prezesie, na kolejne lata działalności Stada Ogierów w Bogusławicach,  życzymy Panu i całej załodze, niespożytych sił w realizowaniu planów zawodowych a także pomyślności w życiu osobistym.

 Andrzej Dyszyński Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”