Najnowsza publikacja "Krubki. Mjr Hubal - munduru nie zdejmę, broni nie złożę..."

Ukazała się najnowsza publikacja „Krubki. Mjr Hubal – munduru nie zdejmę, broni nie złożę…”. Opisuje ona, niezwykle burzliwy okres wybuchu II wojny światowej, tworzenie i działalność 110 Pułku Ułanów, w którym major Dobrzański pełnił funkcję zastępcy dowódcy pułku. Zawiera najnowsze ustalenia dotyczące trasy marszu 110 Pułku w czasie w kampanii polskiej, aż do jego rozwiązania. Autorzy wspólnie z wnukiem majora Hubala – Henrykiem Sobierajskim (wstęp) oraz prof. Witoldem Modzelewskim opisują niezwykłe miejsce, czyli dwór w którym zatrzymał się major Dobrzański idąc na odsiecz stolicy we wrześniu 1939 roku. Co roku w tym miejscu odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia.

„Dla naszej rodziny Krubki to miejsce szczególne – szczególne, bo bardzo silnie związane z naszym przodkiem, majorem Henrykiem Dobrzańskim, czyli legendarnym „Hubalem”. To tutaj właśnie dotarł on na czele resztek 110. pułku ułanów pod koniec września 1939 r. W filmie „Hubal” jest to jedna z pierwszych scen. Kawalerzyści – idąc na pomoc walczącej stolicy – pokonali setki kilometrów, staczając potyczki z Sowietami, a potem z Niemcami. Tutaj też, na wieść o kapitulacji Warszawy, major podjął decyzję o dalszej walce, powiedział: „Broni nie złożę, munduru nie zdejmę, tak mi dopomóż Bóg”. Wraz z tym postanowieniem napisał list do córki i poprosił o przekazanie go wraz z rodzinnym pierścieniem (z herbem rodowym Dobrzańskich – Leliwą). Córka dzielnego oficera, Krystyna Dobrzańska-Sobierajska, ową „pamiąteczkę” nosiła na palcu do końca swoich dni, czyli przez 81 lat. Od kilku lat uczestniczymy rodzinnie w kolejnych rocznicach pobytu Henryka Dobrzańskiego w Krubkach. Organizatorzy (władze samorządowe) zawsze dokładają wszelkich starań, aby tradycyjne obchody w pierwszą niedzielę października wypadły jak najokazalej. Właściciele terenu, profesor Witold Modzelewski wraz z żoną Renatą i córką Konstancją, od początku z wielkim zaangażowaniem udostępniają w tym celu swoje włości. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Państwo Modzelewscy uczynili z dawnego majątku Arkuszewskich miejsce wręcz magiczne. W Krubkach od paru lat, podczas uroczystości upamiętniających pobyt mjr. Dobrzańskiego, przyznawany jest medal „Usque ad finem” (Aż do końca). Kapituła medalu odznacza osoby wybitne, które tak jak „Hubal” nigdy nie poddają się w walce o realizację swoich idei. Wśród odznaczonych są m.in. prof. Witold Kieżun, Irena Szewińska, Czesław Lang, Ernest Bryll, Krzysztof Wielicki i Ryszard Filipski. Tak więc w Krubkach Górkach nie tylko żyjemy historią, ale i sami ją piszemy. Ktoś kiedyś powiedział, że mocne korzenie patriotyzmu powodują, że nie stajemy się niewolnikami wiatrów historii. Jeśli tak, to jesteśmy jak drzewa w parku Państwa Modzelewskich, które oprą się wszelkim wichurom.” – napisał we wstępie wnuk majora Hubala Henryk Sobierajski.

Publikacja powstała przy współpracy Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” i Muzeum Niepodległości. Jej autorami są Andrzej Dyszyński i Łukasz Ksyta. Dotychczas ukazały się już: „Opoczno i jego związki z oddziałem Hubala” oraz „Anielin – tu poległ Hubal”.

Już wkrótce konkurs w którym do wygrania będzie najnowsza publikacja a także komiksy o majorze Hubalu.