Dzień Pamięci o majorze Hubalu - uroczystości w Anielinie w 83. rocznicę śmierci majora Dobrzańskiego.

Przedstawiciele parlamentu i samorządów, żołnierze, harcerze, uczniowie szkół i okoliczni mieszkańcy w niedzielę 30 kwietnia 2023 wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci o majorze Hubalu. Uroczystości tradycyjnie odbyły się przy szańcu Hubala w Anielinie w gminie Poświętne, w powiecie opoczyńskim.

Uroczystości rozpoczęto od koncertu pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Hubal” z Hrubieszowa. Nie zabrakło także słynnego utworu poświęconego Hubalczykom, czyli „Hubalowej Legendy”.

Następnie odprawiona została polowa Msza Święta, której przewodniczył ks. Stanisław Piekielnik.

– Nie czuję się godny tego, aby opowiedzieć życiorys bohatera z czasów drugiej wojny światowej, ale chciałbym dzisiaj pod nasze rozważanie podjąć jedną cechę, która wydaje mi się szczególnie ważną w jego osobie. To odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która rozkładała się na różne elementy, różne części życia mjr. Hubala. Odpowiedzialność za rodzinę, odpowiedzialność żołnierza Wojska Polskiego, odpowiedzialność człowieka za drugiego człowieka, odpowiedzialność dowódcy za swoich żołnierzy, odpowiedzialność żołnierza walczącego tutaj za mieszkańców, którzy osiedlili się wokół tego lasu – tak o mjr. Henryku Dobrzańskim mówił w homilii ks. Stanisław Piekielnik. 

Po nabożeństwie z wojskowym ceremoniałem wciągnięto flagę narodową na maszt przy szańcu mjr. Hubala i odśpiewano hymn, po czym nastąpiły przemówienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Głos zabrali marszałek senior Antoni Macierewicz, minister rolnictwa Robert Telus, wojewoda łódzki Karol Młynarczyk oraz Marcin Baranowski starosta opoczyński.

Po Apelu Poległych obecne delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze przy obelisku upamiętniającym mjr. Henryka Dobrzańskiego. Oficjalne obchody zakończone zostały pokazem kawaleryjskim przygotowanym przez stowarzyszenia odwołujące się do tradycji Hubalczyków.