Major Hubal odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

16 września 2010 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie majora Henryka Dobrzańskiego Hubala Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Wręczenie odznaczenia odbyło się w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania z okazji Dnia Weterana. Odznaczenie z rąk Prezydenta odebrał Henryk Sobierajski - wnuk majora Hubala. 

Z wnioskiem o odznaczenie majora Hubala wystąpił prof. Witold Modzelewski, wielki sympatyk dokonań Majora, fundator pomnika upamiętniającego pobyt Henryka Dobrzańskiego w majątku Krubki we wrześniu 1939 roku. Prof. Modzelewski jest również współorganizatorem rocznicowych spotkań w Krubkach pod Warszawą gdzie, co roku zbiera się okoliczna ludność, młodzież i cała „Hubalowa Rodzina”. 

W marcu 2010 r. wniosek wraz ze stosownym uzasadnieniem trafił do kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z nadzieją, że pozytywne jego rozpatrzenie pozwoli na uhonorowania majora Hubala podczas uroczystości rocznicowych 30 kwietnia w Anielinie. Niestety, tragedia smoleńska i śmierć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przerwała bieg rozpatrywania wniosku. Inicjatywę podjął nowo wybrany Prezydent RP Bronisław Komorowski pozytywnie rozpatrując złożony wniosek. 

To wielki przywilej Prezydenta, że może wręczać odznaczenia, jako formę pamięci i podziękowania w imieniu całego narodu - mówił Bronisław Komorowski, wyróżniając osoby zasłużone dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, uczestników wojny obronnej 1939 roku. 

Zwracając się do wnuka Hubala powiedział: 
- Wielkim zaszczytem jest możliwość wręczenia wyróżnienia rodzinie Henryka Dobrzańskiego, legendarnego majora Hubala.(...) 
- Każdy z nas pewnie wspomina w rodzinie ojca, dziadka, żołnierza, partyzanta, powstańca. Hubal jest uosobieniem naszej zbiorowej pamięci o tych, którzy toczyli walkę w warunkach beznadziejnych, dając dowód, że nigdy nie należy tracić nadziei - 
dodał. 

Podczas uroczystego spotkania odznaczono 20-stu zasłużonych uczestników wojny obronnej 1939 roku, o których Prezydent powiedział, że za każdym z tych odznaczeń kryje się konkretna osoba, z którą związane są czasem niebywałe wręcz wydarzenia, ogromne zasługi, ale także dramaty. Te biografie to element polskiej historii, który czyni ją niepowtarzalną i wartą pamiętania. 

Wśród odznaczonych znalazł się także prezydent Warszawy Stefan Starzyński, którego pośmiertnie, w uznaniu zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za wielki wkład w rozwój Warszawy oraz za wykazaną odwagę i męstwo podczas jej obrony w 1939 roku uhonorowano Orderem Orła Białego.