„Mój Ojciec Hubal – ułan niepokorny”

30 kwietnia br. minęło 70 lat od bohaterskiej śmierci legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego Hubala. Włączając się w obchody rocznicy śmierci, kanał informacyjny Telewizji Polsat – Polsat News, zrealizował i wyemitował na swojej antenie, reportaż pod tytułem „Mój Ojciec Hubal – ułan niepokorny”.

W reportażu w formie wywiadu, po raz pierwszy przed kamerami telewizji, wspomnieniami o swoim Ojcu podzieliła się córka mjr. Hubala, p. Krystyna Dobrzańska - Sobierajska. Z nielicznych obrazów Ojca zapisanych w pamięci kilkuletniej dziewczynki, wyłania się nieznana dotąd postać Hubala, jako bardzo czułego, kochającego Ojca a jednocześnie wymagającego i dzielnego człowieka, który cechy te próbował przekazać swojej ukochanej jedynaczce. Opisując postać „niepokornego ułana”, jego walkę i śmierć pod Anielinem k/Opoczna w kwietniu 1940 roku, wykorzystano wiele archiwalnych zdjęć i pamiątek będących w posiadaniu rodziny m.in. list napisany do córki z Krubek w 1939 r. czy komunikat o Jego śmierci wydany przez żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Całość dopełnia zainscenizowany i będący tłem reportażu przejazd oddziału kawalerii w wykonaniu ułanów z 4 PSK z Płocka, 22 pułku ułanów podkarpackich z Garbatki oraz Stowarzyszenia Ułanów im. OWWP mjr. Hubala. 

Reportaż został zrealizowany przez zespół w składzie: Andrzej Dyszyński (redaktor strony www.majorhubal.pl), Olga Owczarek (dziennikarka prowadząca wywiad), Paweł Wudarczyk (zdjęcia) i Natalia Michałowicz (montaż). 

Reportaż udostępniony dzięki uprzejmości Telewizji Polsat. 

Aby przejść do reportażu kliknij tutaj