IV. Międzyszkolna Hubalowa Wigilia 2010/2011

„Hubalowa Wigilia” to już tradycyjne wigilijne spotkanie młodzieży szkolnej, w pierwszy piątek grudnia. Rok 2010 był jednak wyjątkowy. Zima w tym roku sypnęła tak śniegiem, że ze względów na bezpieczeństwo, przygotowany wyjazd trzeba było w ostatniej chwili odwołać. 

Realizacja programu szkolnego i przerwa świąteczna pozwoliły na zorganizowanie „Hubalowej Wigilii” dopiero w piątek 21 stycznia. Nie było oczywiście tradycyjnego dzielenia się opłatkiem i życzeń noworocznych, ale wszyscy bawili się doskonale, a po lesie poniosła się gawęda pułkownika Mariana Zacha o Hubalczykach i ballada „Hubalowa Legenda”. 

W zmniejszonym ale i tak dość licznym gronie, spotkali się na leśnej polanie uczniowie szkół ziemi radomskiej, łódzcy leśnicy, przedstawiciele stowarzyszeń kawaleryjskich (Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. OWWP mjr. Hubala z Poświętnego, Szwadron Radomski 11. Pułku Ułanów Legionowych, 14 Pułk Ułanów z Grodziska Maz.) i sympatycy oddziału majora Hubala z Chęcin, Grodziska Mazowieckiego, Poświętnego, Radomia i Warszawy. 

Organizatorami corocznych spotkań jest Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego - Hubala w Radomiu i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi. Największy jednak ciężar bezpośrednich przygotowań, spada na pracowników Nadleśnictwa Opoczno. To oni przygotowują ognisko i choinkę na Bielawach, jak również dbają o bezpieczeństwo spotkania. 

Uczniowie z PSP w Ruskim Brodzie ubrali choinkę własnoręcznie wykonanymi ozdobami, a na drzewku zawisła przysłana spod Przemyśla wielka bombka z napisem : „Wesołych Świąt życzy Szkoła Podstawowa im. H. Dobrzańskiego – Hubala w Birczy”. Jak zawsze spotkanie choinkowe zakończono przy „Szańcu” w Anielinie, miejscu gdzie poległ major Hubal. 

Co roku, wyjeżdżając z Bielaw, uczniowie pytają, kiedy będzie kolejna, już piąta, „Hubalowa Wigilia”. Tym razem będzie o wiele szybciej, bo już za niecałe jedenaście miesięcy.