Uroczystość 71. rocznicy śmierci majora Hubala w Anielinie

28 kwietnia 2011 roku w Anielinie koło Opoczna odbyła się uroczystość obchodów 71. rocznicy śmierci majora Hubala. Organizatorzy: Zespół Szkół Zawodowych w Radomiu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi dołożyli wszelkich starań, aby w tym roku spotkanie w Anielinie odbyło się najbliżej daty śmierci bohaterskiego majora tj. 30 kwietnia. 

Całą uroczystość swoją obecnością uświetniła córka majora Hubala – Krystyna Dobrzańska-Sobierajska wraz z wnukiem majora Henrykiem Sobierajskim i Andrzejem Dyszyńskim. Przy szańcu majora Dobrzańskiego zebrała się licznie młodzież ze szkół imieniem Hubala i Hubalczyków z Ruskiego Brodu, Aleksandrowa Kujawskiego, Birczy, Radomia i Starachowic. Wokół miejsca śmierci Hubala na anielińskiej polanie pojawili się również przedstawiciele: Harcerzy, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Radom i Skaryszew, "Misji Pojednania", której prezesem jest Tadeusz Kreps, Liceum Wojskowego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, Muzeum Regionalnego w Opocznie, Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Radomskiej oraz dr. hab. Marek Dutkiewicz wykładowca Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim. 

Całe spotkanie poprowadziła Hanna Kolsińska - rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Program artystyczny przygotowała Justyna Bujek (nauczycielka historii ZSZ w Radomiu) a śpiewała Karolina Neska - uczennica II klasy ZSZ w Radomiu. 

Po zakończeniu części oficjalnej młodzież miała okazję na wspólną fotografię z córką majora i wnukiem Henrykiem Sobierajskim. Nie zabrakło również pytań do Pani Krystyny o to jak zapamiętała swego ojca i jakim był człowiekiem. Córka majora podzieliła się ze wszystkimi ciekawymi informacjami, których nie można znaleźć w książkach. Opowiadała o majorze Hubala, jako troskliwym i opiekuńczym ojcu i zabawnych sytuacjach z życia rodzinnego. Spotkanie w Anielinie dla wszystkich jej uczestników było świetną lekcją patriotyzmu i historii. Dodatkową atrakcją dla dzieci i młodzieży było przygotowane przez leśników ognisko i kiełbaski. 

W Anielinie miała miejsce również prezentacja nowej książki Jana Zaborowskiego. To już drugie wydanie książki tomaszowskiego autora „Major Hubal i Jego Żołnierze”. Książka zawiera nieznane biogramy Hubalczyków i jest ciekawą pozycją dla każdego miłośnika historii oddziału majora Hubala. Każdy z uczestników miał okazję zakupić egzemplarz książki i dostać autograf. Książka już wkrótce do wygrania na naszej stronie w comiesięcznym konkursie historycznym. 

Organizatorzy mają nadzieje, że za rok przy szańcu majora Hubala zbierze się jeszcze większa liczba osób, którzy wspólnie oddzadzą hołd bohaterskiemu majorowi i jego żołnierzom. 


List Beaty Mroczkowskiej – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr Henryka Dobrzańskiego Hubala w Radomiu. 

Drodzy przyjaciele! 

Jak co roku Hubalowa Rodzina spotyka się w Anielinie, przy grobie majora Dobrzańskiego. Przyjechaliśmy, aby wspólnie oddać hołd Wielkiemu Człowiekowi. 30 kwietnia 2011 roku obchodzimy 71. rocznicę śmierci niezłomnego obrońcy Polski. Dla młodego pokolenia to taka bardzo odległa data. Ale naszym zadaniem jest zrobić wszystko, aby pamięć o takich żołnierzach jak Major Hubal przetrwała. W naszych sercach i myślach zawsze jest obecna córka majora Pani Krystyna i wnuk Henryk. Dzisiaj uczynili nam wielki zaszczyt i są z nami. Pani Krystyno, Panie Henryku witamy Was z całego serca! Wasza obecność utwierdza nas w przekonaniu, że to co robimy jest ważne i potrzebne. Spotykając się przy Szańcu chcemy oddać hołd Dowódcy i jego Żołnierzom. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ludzie, którym historia naszego kraju jest bliska sercu. 

Drodzy Leśnicy, przyjaciele naszej Szkoły! 

To dzięki Waszemu zaangażowaniu możemy dzisiaj tu być i wspominać czyny majora i Jego żołnierzy. Dzięki tym spotkaniom możemy młodemu pokoleniu przybliżyć postać majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i chociaż przez chwilkę pomyślimy o tym, kim był i co takiego uczynił dla nas, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym, bezpiecznym kraju. Żadne słowa nie oddadzą tego, co czujemy, gdy spotykamy się w tym miejscu. W imieniu całej społeczności szkolnej życzę wszystkim uczestnikom spotkania wytrwałości i wiary w to co robicie, wszelkiej pomyślności i osobistej satysfakcji z podejmowanych działań. Niech to spotkanie upłynie w atmosferze radości i ciepła. 
Życzę Wam, abyśmy w przyszłym roku znowu spotkali się w takim gronie przy Szańcu. 


Z wyrazami szacunku dyrektor szkoły Beata Mroczkowska. 

Aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij tuaj.