Józef Kośka "Ułan"

Ułan

Urodził się 14 października 1921 r. Jeden z trzech synów Józefa i Franciszki. Mieszkał w Wólce Kuligowskiej. Naukę rozpoczął w szkole powszechnej w Gapininie, a potem uczył się w Brudzewicach. Po raz pierwszy stawił się w do służby w oddziale w Gałkach, ale nie został przyjęty. Ostatecznie wstąpił do oddziału 20 kwietnia 1940 r. Wg relacji Józefa Badury "Bartka", Kośka zginął stojąc na posterunku pod Wólką Kuligowską 29 kwietnia 1940 r. Śmiertelnie ranny zdążył jeszcze ostrzec strzałami oddział i dobiec do miejsca w którym dziś stoi pomnik. Istnieje również inna wersja okoliczności jego śmierci. Wg Józefa Pruskiego prowadzony przez niego konny patrol ostrzelany został przez Niemców. Nikt z patrolu nie zauważył śmierci Kośki.

Relacja Józefa Badury „Bartka”: Jak Niemcy sprowadzali ludzi z Wólki Kuligowskiej i nikt nie przyznał się do tego, że go zna, to musieli chłopi wziąć i nieść go, gdzieś na Mysiakowiec. Ale jak go nieśli, na drążkach, czy tam na czymś? Nie wiem. I przynieśli go do Mysiakowca. Co się tam działo? Nie wiem. Musieli go chyba pilnować. Co Niemcy mieli zamiar z nim zrobić, to diabli wiedzą. Ja nie powiem. Mogiła Józefa Kośki znajduje się na cmentarzu w Poświętnem.Źródło:
1. Z. Kosztyła, Oddział Wydzielony WP mjr. Hubala., Warszawa 1987 r, s. 297,
2. Końskie i powiat konecki 1939-1945., praca zb. pod red. B. Kacperskiego, Końskie 2006-2008, t. II s. 146, t. VI s. 73,
3. Relacja Józefa Badury, nagranie z 31.03.2004 r.