Tradycje

14 Białostocka Drużyna Starszoharcerska Pomost im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala

14 BDSh „Pomost” im. OWWP mjr. „Hubala” powstała 28 maja 1984 roku. Jesteśmy drużyną koedukacyjną, choć zazwyczaj więcej jest dziewczynek niż chłopców. Mamy granatowo-białe barwy. Działamy przy Hufcu ZHP Białystok. Należymy również do 4 Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Azurian".

Mimo trwającej obecnie ery internetu, telefonów komórkowych, wciąż pielęgnujemy pamięć o Hubalczykach. Co roku od ponad 30 lat na przełomie maja i czerwca jeździmy do Anielina, na szaniec, by oddać hołd majorowi Dobrzańskiemu oraz Jego żołnierzom. Śpiewamy do gwieździstego nieba naszą obrzędową piosenkę - "Hubalową Legendę" - i przeżywamy od nowa wszystkie wydarzenia, które miały miejsce 75 lat temu. Jest to dla nas najważniejszy wyjazd w roku harcerskim, ale również magiczny czas, w wyjątkowym miejscu, który stał się dla nas drugim domem.

Odwiedzamy również płk Mariana Zacha, by usłyszeć wspomnienia związane z Naszymi Bohaterami. Cieszymy się, że możemy należeć do tych, którzy podziwiają i przekazują dla dalszych pokoleń historie związane z Hubalczykami. Czuwaj!


Kontakt:
14 BDSh "Pomost"
Hufiec ZHP Białystok
e-mail: 14bdsh.pomost@gmail.com
strona internetowa: http://14bdsh.blogspot.com/
fb: https://www.facebook.com/14bdsh

 

4 Opoczyńska Drużyna Harcerzy Starszych „Trolle” im. mjr Henryka Dobrzańskiego Hubala.


4 Opoczyńska Drużyna Harcerzy Starszych „Trolle” im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” powstała 11 kwietnia 2005 roku. Jest drużyną o profilu turystycznym i jedyną w Hufcu Opoczno, która zdobyła taką specjalność. Obecnie jesteśmy drużyną wędrowniczą, ale nie zmieniamy nazwy, bo nie ona świadczy o charakterze naszej działalności, ale jej bohater i patron Henryk Dobrzański.

Staramy się stale pielęgnować i podtrzymywać pamięć o majorze Hubalu i Jego żołnierzach. Dlatego oprócz uczestnictwa w różnego rodzaju imprezach historycznych, odwołujących się do postaci naszego bohatera drużyny i do jego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, sami od wielu lat organizujemy Harcerski Zimowy Rajd Nocny „Szlakiem majora Hubala”, który na przestrzeni sześciu lat stał się z rajdu lokalnego rajdem o zasięgu ogólnopolskim. Naszą wielką pasją pozostaje wędrówka górska, a ukochane góry to Bieszczady (jesteśmy w tych górach co najmniej raz w każdym bieżącym roku).

Nie ograniczamy się tylko do wędrówek pieszych organizując co roku rajdy rowerowe. Wraz z czterema innymi drużynami harcerskimi tworzymy Związek Drużyn „Bratnie Słowo” i co roku wraz z zaprzyjaźnionymi ekipami hufca i związku uczestniczymy podczas HAL w obozie harcerskim. Zapraszamy wszystkie drużyny, których bohaterem jest major Hubal do współpracy i wymiany doświadczeń. Oczywiście zapraszamy serdecznie również do udziału w naszym Rajdzie Nocnym.

Kontakt:
Drużynowa 4 ODHS „Trolle” HO Martyna Lebioda
Opiekun drużyny hm. Krzysztof Głogowski ps. „Sęp”
e-mail: versago@op.pl, 605452311

 

51 Łódzka Drużyna Wędrownicza im. Hubalczyków.


51 ŁDH przyjęła imię "Hubalczyków" 9 maja 2004 roku podczas uroczystości upamiętniającej śmierć majora Hubala w Anielinie. Miejsce, czas i udział Hubalczyków w uroczystości był dla wszystkich członków drużyny dużym przeżyciem i ogromnym zaszczytem.

Drużynie niemal od zawsze, czyli przez kilkanaście lat istnienia, towarzyszyła historia oddziału majora Hubala - głównie za sprawą opowieści ppłk. Mariana Zacha - kustosza szańca majora Hubala w Anielinie i honorowego Hubalczyka oraz wielkiego zapału drużynowej pwd Kasi Ambrożkiewicz i szczepowej phm Ani Jakubowskiej. Cała obrzędowość Szczepu "Źródło" działającego przy SP 109 w Łodzi kierowanego dziś przez pwd Kubę Kubickiego budowana była i jest wokół naszych bohaterów i przejawia się poprzez: pieśni obrzędowe, plakietkę, uczestnictwo w obchodach rocznic w Anielinie, tematykę biwaków. Nawet nasze chusty mają kolory lasu i ziemi: zieleń i czerń.

"Hubalowe" piosenki do słów ppłk. M. Zacha (muz. A. Groberek) oraz autorstwa Z. Małolepszego pozwalają nam od lat zdobywać pierwsze miejsca na festiwalach Hufca. Chętnie podzielimy się nimi z innymi harcerzami.

Dzisiaj drużyna już nieco "wyrosła" i jako 51 Łódzka Drużyna Wędrownicza prowadzona jest obecnie przez dh Andrzeja Jagiełło, co roku biorąc udział w obchodach rocznicy śmierci majora Hubala w Anielinie.

Jesteśmy dumni należąc do wielkiej rodziny tych, którzy podziwiają i niosą w kolejne pokolenia Hubalową Legendę.

Kontakt:
51 ŁDW
ZHP Hufiec Łódź-Górna
ul. Pabianicka 55, 93-548 Łódź
tel. 42 684 60 34, and.jagiello@gmail.com

            

XVI Szczep Hubalczycy - Radomsko


Pierwszą drużyną noszącą imię majora Hubala w Radomsku była 33 RDH. Powstała ona we wrześniu 1982. Szybki rozwój drużyny przyczynił sie do powstania kolejnych środowisk, z których pod koniec 1983 roku powstał Szczep . Otrzymał on numer XVI i od tamtej pory z małymi przerwami istnieje do dnia dzisiejszego. Przewinęło się przez jego szeregi wiele drużyn. Począwszy od wspomnianej 33 RDH, poprzez 19 RDHS, 10 RDHS, 18 Plut. „Jastrzębie”, 17 RDH, XIX plut. „Sęp”, 24 i 25 RDH. Obecnie w XVI Szczepie Hubalczycy działają 3 drużyny i Krąg Instruktorski i Starszyzny Harcerskiej „Cień”. Są to 17 Gromada Zuchowa „Zielone Ufoludki”, 24 Radomszczańska Drużyna Harcerska „Leliwa” oraz 17 Radomszczańska Drużyna Wędrownicza „Hubalczycy” im. majora Hubala.

Dziś nasz Szczep jest bardzo mocnym i znaczącym środowiskiem w hufcu radomszczańskim. Liczymy około 60 członków i chętnie bierzemy udział w większości patriotycznych przedsięwzięć programowych. Z postacią majora Hubala bardzo mocno się utożsamiamy, a historia jego postaci jest kultywowana i przekazywana wszystkim członkom z pokolenia na pokolenie.

Kontakt:
Katarzyna Leszcz
e-mail: katarzyna.leszcz@zhp.net.pl
tel. 533 833 313

30. rocznica powstania w Radomsku pierwszej drużyny im. Majora Hubala. W dniach 15-17 czerwca 2012 na stanicy harcerskiej w Białym Brzegu odbyły się uroczystości 30. rocznicy powstania pierwszej drużyny im. Majora Hubala w Radomsku.

W piątek około godz. 18.00 na miejscu uroczystości pojawili się najmłodsi, czyli zuchy, harcerze i wędrownicy będący aktualnie czynnie działającymi członkami Szczepu. Główne atrakcje i oficjalnie rozpoczęcie obchodów zaplanowano na sobotę 16 czerwca. Od godziny 11.00 stopniowo zaczęli zjeżdżać się byli członkowie hubalowych drużyn z 33 RDH, 24 RDH, 19 RDHS, 10 RDHS, 17 RDHS, 18 plutonu „Jastrzębie” i XIX plutonu „Sęp”. Około południa nastąpiło uroczyste rozpoczęcie, które poprowadził aktualny komendant XVI Szczepu phm. Paweł Mękwiński. Od tej pory można było korzystać z kantynki, w której na gości czekały pamiątkowe znaczki, kubki i koszulki, czy zwiedzać izbę pamiątkową zlokalizowaną w dwóch połączonych ze sobą namiotach. Izba wykonana przez druhny Annę i Paulinę Zatoń wywarła na gościach bardzo miłe wrażenie, gdyż wielu z eksponatów nie można było zobaczyć od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. O godzinie 13.00 zorganizowano obiad, na który składała się pyszna żołnierska grochówka z kuchni polowej, skrzętnie przygotowana przez żołnierza, druha phm. Daniela Janika. Po obiedzie o godzinie 15.00 odbył się długo wyczekiwany uroczysty apel. Prowadzący apel phm. Grzegorz Ciepielewski przyjął meldunek od wszystkich drużyn, jakie na przestrzeni tych 30 lat przewinęły się przez XVI Szczep. W apelu brało udział około 100 aktualnych i byłych członków Szczepu oraz reprezentacje zaprzyjaźnionych drużyn radomszczańskich i „Hubalczyków” z 4ODH „Trolle” Opoczna. Pa apelu nadszedł czas na część mniej oficjalną. Rozpoczęły się zabawy, konkursy oraz turniej paintballowy. Popołudniu pełnym wrażeń zaczęły się gorączkowe przygotowania do uruchomienia strefy kibica. Na szczęście wszystko zdążyliśmy zamontować na czas i można było oddać się dzikiemu kibicowaniu polskiej reprezentacji w meczu z Czechami. Po meczu wszyscy, niestety w mało wesołych nastrojach, udali się do swoich pokoi na zasłużony odpoczynek po całym dniu wrażeń. Przy wyjeździe wszyscy deklarowali chęć przybycia na następną rocznicę, dlatego aby nie trzymać w niepewności, już zapraszamy na nią za kolejne 5 lat.

              

35 - lecie Hubalczyków na ziemi radomszczańskiej

26 sierpnia 2017 roku na stanicy harcerskiej w Białym Brzegu odbyły się uroczystości 35. rocznicy powstania pierwszej drużyny im. Majora Hubala w Radomsku. W piątek około godz. 18.00 na miejscu uroczystości pojawił się sztab organizacyjny, by przygotować atrakcje i posiłek dla gości. Główne atrakcje i oficjalnie rozpoczęcie obchodów zaplanowano na sobotę. Od godziny 12.00 stopniowo zaczęli zjeżdżać się byli członkowie hubalowych drużyn z 33 RDH, 24 RDH, 19 RDHS, 10 RDHS, 17 RDHS, 18 plutonu „Jastrzębie” i XIX plutonu „Sęp”. Około 13:00 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie. Od tej pory można było korzystać z kantynki, w której na gości czekały pamiątkowe kubki, koszulki, smycze i długopisy, czy zwiedzać izbę pamiątkową zlokalizowaną w dwóch połączonych ze sobą namiotach. Znaleźć tam można było proporce, dawne kroniki a także mnóstwo zdjęć gromadzonych na przestrzeni lat. O godzinie 13.30 zorganizowano obiad, na który składała się zalewajka, popularna potrawa naszego regionu przygotowana przez kadrę. W przedsięwzięciu brało udział około 100 aktualnych i byłych członków Szczepu oraz reprezentacje zaprzyjaźnionych drużyn radomszczańskich. Po obfitym posiłku rozpoczęły się zabawy i konkursy. Dla najmłodszych przygotowano dmuchany zamek, sumo oraz bramkę celnościową. Została przygotowana ścianka, na tle której każdy chętny mógł mieć zrobione zdjęcie. Kawa oraz pyszne ciasta serwowane były w kawiarence. Około godziny 17 wszyscy zostali zaproszeni na tort, na którym widniała plakietka naszego szczepu. Wspólnie odśpiewaliśmy „sto lat” i mogliśmy wrócić do korzystania z atrakcji. Dzięki Stowarzyszeniu „Rota” przybyli goście mieli okazję na przejażdżkę pojazdami militarnymi. Wieczorem przy ognisku można było zjeść pyszną kiełbasę i zająć miejsce, ponieważ o 20:00 rozpoczął się festiwal piosenki. Śpiewali wszyscy w myśl cytatu „śpiewać każdy może”. Bawiliśmy się świetnie i znów spotkamy za kolejne 5 lat.